A gazdasági aktivitás újraélesztésében nyújt segítséget a baranyai térség vállalkozásainak a REVID Pécs. A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara (PTE-KTK) által indított kezdeményezés kiemelten a kis- és középvállalkozások számára biztosít platformot, ahol az aktuális kihívásaikkal és a problémáikkal hozzáértő tudásgazdákra, tapasztalt szakemberekre találhatnak. A kezdeményezésben a kar tanárai mellett a hallgatók is részt vesznek, továbbá együttműködő partnerként részt vesz többek között a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara.
Amennyiben az Ön vállalkozása akut gondokkal küzd, vagy az „előre menekülés” tekintetében tanácstalan, ossza meg a REVID Pécs közösségével, s keressünk közösen megoldást vagy olyan kompetenciát, ami támogatást adhat Önnek a gyógyír kitalálásában. Ha Önnek szabad, ki nem használt kapacitása, kompetenciája vagy olyan megoldása van, ami rugalmasan képes segíteni a bajbajutott gazdasági szereplőket a túlélésben, előre menekülésben, akkor azt is ossza meg a REVIDPécs közösségével
– hívta fel a figyelmet a létrehozott közösség valamennyi platformján az egyetem.
Az alulról jövő kezdeményezés nem véletlenül kapta a REVID Pécs nevet: a megálmodói ezzel egy kicsit a talán furcsának hangzó, COVID-19 vírusra utalnak egy szójátékkal, ami a gazdaság revitalizációját is szimbolizálja. Tudják, hogy a város gazdasága az emberek tevékenységéből épül fel és „ha nem kelnek fel nap mint nap és cselekszenek valami értékeset, akkor a vállalkozások és így a város gazdasága is megáll”. Ezért szeretnének tenni valamit. Arra kérik a bajba került vállalkozásokat, hogy ha valamit nem tudnak megoldani, akkor azt mondják el, és keressenek együtt megoldást egy tenni akaró közösséggel. Emellett arra kérik a szerencsésebbeket, hogy ha nincs szükségük segítségre, de segítenének, akkor mondják el hogyan, miben tudnának abban, hogy hasznosulhasson ott a szakértelmük, ahol aktuálisan a legnagyobb szükség van arra.
Az egészségügyben dolgozó kollégáink odateszik magukat a végsőkig a járványhelyzetnek a kezelésébe, akkor nekünk is az a dolgunk, hogy az ezzel a többé-kevésbé szinkronban megjelenő gazdasági nehézségek vonatkozásában segítő kezet nyújtsunk a térség vállalkozásainak
– mondta dr. Schepp Zoltán professzor, a PTE-KTK dékánja.
A kis- és középvállalkozások mellett így munkalehetőséget, szakmai gyakorlatot kínálnak közvetve az egyetem hallgatóinak is, akik akut és aktuális kihívások közepette tudják a kreativitásukat és az együttműködési képességüket az egyébként korlátozott lehetőségek mellett kamatoztatni.
Az április elején indult kezdeményezés láthatóan sikeres. Szemezgessünk az eddigi példákból:
- Ingyenes webinárium: Hogyan tudod az üzletedet felhelyezni a térképre a közösségi média segítségével?
- Online workshop: a vállalkozóvá válás folyamata, feltételrendszere és sikertényezői;
- Online kerekasztal-beszélgetés: kihívás vagy lehetőség? Új szituációk és marketinggyakorlatok;
- Hét egyszerű tipp: a weboldalad legyen az online szupererőd;
- Online kutatás: a vírus kapcsán kialakult üzleti szituáció következményeinek elemzése;
- Online kiállítások és látogatási terek: lehetőségek és megoldási alternatívák;
- Online számlázás: segédletek;
- A kávézás Netflixe: előfizetéses havi kávékiszállítás;
- Házhoz szállítási segítség;
- Friss zöldséget mindenkinek: az őstermelők összefogása és a házhoz szállítás megoldása.
Szintén a koronavírus járvány leküzdéséért indították el a baranyai megyeszékhelyen az úgynevezett „egy plusz egy” kezdeményezést is, amely során a vállalkozások a saját nyereségükből felajánlott összeg mellé a magánvagyonukból is felajánlhatnak ugyanakkora összeget a pandémia elleni küzdelemre. Az összefogást Nagy László, a pécsi TECHNIQ csoport tulajdonosa kezdeményezte, aki levelet juttatott el számos baranyai cégtulajdonoshoz, ügyvezetőhöz. Felhívásában arra ösztönözte őket, hogy a „gazdasági túlélés” jegyében próbálják megakadályozni, hogy az új koronavírus terjedésének várható hatásai számos baranyai vállalkozást a szakadék szélére sodorják.
De a gazdasági túlélés feladata így is eltörpül az emberi élet megvédése mellett
– írta az üzletember, aki személyes példamutatással összefogásra kérte a vállalkozások döntéshozóit: utaljanak át a Pécsi Tudományegyetem Közhasznú Alapítványának számlaszámára akkora összeget, amelyet nélkülözni tudnak a cégük számlájáról és ezt egészítsék ki ugyanennyivel a saját számlájukról. Az alapítvány a befolyó pénzből pedig így a legrövidebb idő alatt tudja beszerezni a szakemberek által a gyógyításhoz meghatározott legszükségesebb eszközöket, műszereket. De ennél jóval többet jelent: a pénzbeni támogatást mindig a frontvonalban dolgozók aktuális szükségleteinek megfelelően, korrekt és szakszerű elbírálás után tudják a megfelelő helyre irányítani.
Címlapkép: Getty Images