A Pécsi Tudományegyetem vezetése pénteken küldött szét egy levelet az egyetemi polgároknak, amiben azt írják, az intézmény vezetése tájékoztató megbeszélést tartott Bódis József oktatási államtitkárral az esetleges modell váltás kapcsán. Lapinformációk szerint a leendő kuratórium elnöki posztjára maga az államtitkár, Bódis József jelentkezett be.
A Semmelweis Egyetem is átesik a modellváltáson
A Népszava úgy tudja, az átalakítás tervei nyárig elkészülnek, amihez 600 millió forintot különít el a kormány. Az alapítványi rendszer pedig 2022 januárjától lép életbe.
Az intézmény a megjelent információk után egy közleményt adott ki:
Az egyetem (…) vizsgálja az intézmény lehetséges, legoptimálisabb működési lehetőségeit, köztük egy új alapítványi modell kialakítását is.
A modellváltás lényege, hogy az állam az egyetem összes jogát átruházza egy, az állam által létrehozott alapítványnak. Ugyanakkor a magánosítás ellenére is részesül állami pénzből a birtokló alapítvány.
Az állam szerint a modell váltás után az egyetemek nagyobb költségvetésből, magasabb színvonalú oktatást nyújthatnak. A Transparency International Magyarország munkatársa viszont a közvagyon átjátszásáról beszél.
A probléma azzal van, hogy ha az állam a nemzeti vagyont például az egyetemek épületeit, egyetemek fenntartására fordított tetemes összegű éves költségvetési támogatásokat, vagy netán még ezentúlmenő vagyon elemeket is nem átlátható és nem ellenőrzött módon juttat olyan személyek kezelésébe vagy tulajdonába, akiket aztán nem lehet elszámoltatni
- fejtette ki Ligeti Miklós, a Transparency jogi igazgatója.
Az eddig modellváltáson átesett egyetemeket irányító kuratóriumokba többek között Szijjártó Péter, Varga Judit, Lázár János vagy az a Vidnyánszky Attila ült be, aki a nagy botrányt okozó SZFE struktúra váltás élharcosa volt.
Címlapkép: Getty Images