A korábbi évektől eltérően idén nem januárban, hanem február elsejétől emelkedett a minimálbér, amelynek az összege 167 400 forint lett. A gazdálkodóknak ennek értelmében ellenőrizniük kell tanulóik havi pénzbeli juttatását, ami a felülvizsgálat során változhat. A tanulószerződésben megjelölt százalékos arányban kell a bruttó bérhez igazítani a tanuló juttatását, ha:
- nem éri el a 2021. február 1-én meghatározott minimális bruttó bér összegét, úgy emelés szükséges;
- amennyiben eléri, vagy meghaladja a 2021. február 1-én meghatározott minimális bruttó bér összegét, úgy februártól csak a tanulószerződésben meghatározott szempont szerinti emelést kell hozzáadni a tanuló bruttó béréhez, természetesen csak abban az esetben ha a tanuló sikeresen teljesítette a félévét.
A témával kapcsolatban a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara (PBKIK) tájékoztatta a HelloVidéket. A szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy az évet ismételt tanuló esetében, amennyiben a csökkentett pénzbeli juttatásának összege nem éri el 2021 februárjában az aktuális szakmához tartozó minimális díjazás összegének a felét, akkor azt korrigálni kell.
Február hónaptól a duális partnerek, a képzőhelyek már szakképzési munkaszerződést kötöttek az átalakult szakképzési rendszerben 2020. szeptembertől megkezdett képzésben tanuló diákokkal, sikeres ágazati alapvizsgát követően. Számukra a minimálbér alkalmazásával kapcsolatban már az új, azaz a 167 400 forintos minimálbért kell alapul venni.
De lássuk, hogy melyik szakmában lehet a legmagasabb összegű, minimális tanulószerződéses bért kapni, ami 32 643 forint bruttó juttatást jelent:
- kerámia, porcelán készítő
Az erre az évre februártól aktuális, legmagasabb összegű, minimális tanulószerződéses bérek képzeletbeli dobogóján a második helyet a következő szakmák kapták 30 132 forint minimális juttatással:
- asztalos
- asztalosipari szerelő
- ács
- burkoló
- cipőkészítő
- cukrász
- dekoratőr
- eladó
- elektronikai műszerész
- épület- és szerkezetlakatos
- festő, mázoló, tapétázó
- fodrász
- fogtechnikus gyakornok
- fotográfus- és fotótermék kereskedő
- gáz- és hőtermelő berendezés szerelő
- gépi forgácsoló
- hegesztő
- hűtő- és légtechnikai rendszerszerelő
- hűtő, klíma és hőszivattyú berendezés-szerelő
- járműfényező
- karosszérialakatos
- konyhai kisegítő
- központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelő
- kőműves
- kőműves és hidegburkoló
- pincér
- szakács
- szobafestő
- vendéglátó eladó
- villanyszerelő
- víz- csatorna- és közműrendszer szerelő
A szakképzési törvény alapján a tanulószerződés alapján kifizetett tanulói pénzbeli juttatás havi mértékének legkisebb összege akkor lehet a legmagasabb, ha - a szakképesítésre a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott elméleti és gyakorlati képzési idő arányát figyelembe véve - a gyakorlati képzési idő eléri a nyolcvan százalékot, a hónap első napján érvényes kötelező legkisebb havi munkabér tizenöt százalékának 1,3-szeresét.
Nem szabad azonban elfeledkeznünk a felnőttoktatásról sem. Az ebben részt vevő tanuló számára tanulószerződés alapján kifizetett pénzbeli juttatás havi mértéke az ugyanazon szakképesítés megszerzésére irányuló, nappali rendszerű iskolai oktatás szerinti képzésben tanulószerződés alapján kifizetett tanulói pénzbeli juttatás havi mértékének:
- 100%-a, a nappali oktatás munkarendje szerint folyó képzés esetén,
- 60%-a, az esti oktatás munkarendje szerint folyó képzés esetén,
- 20%-a, a levelező oktatás munkarendje szerint folyó képzés esetén.
Címlapkép: Getty Images