Úti cél szempontjából még mindig a Balaton a sláger, de megerősödött a Tisza-tó, a Mátra térsége, Pécs, Villány vagy éppen Hajdúszoboszló. Budapest viszont egy speciális helyzetben van, hiszen itt korábban 90-95 százalékban külföldiek adták a vendégforgalmat: egyelőre úgy tűnik, hogy egyre több a magyar a fővárosban, de messze nem fogják tudni pótolni a kiesést, meg kell várni, míg visszaáll a rend
- nyilatkozta Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke az ATV-nek.
Flesch Tamás szerint a szállodákba hamarabb visszatér az élet, az is látszik, hogy a Szép-kártyákon rengeteg pénz halmozódott fel, és azt mindenki el akarja költeni.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke kifejtette, hogy várható áremelkedés, de nem a Szép-kártya miatt kényszerülnek erre a helyek. Elképesztően megemelkedtek a költségek az elmúlt egy évben, és nem csak a munkaerőről van szó:
Azt mindenki látja a piacon, ha elmegy zöldséget, gyümölcsöt, húst vásárolni, hogy nem ugyanazokat a számokat fizeti, mint egy évvel ezelőtt” – ez a vendéglátó- és szállodaiparban is érvényesül.
Jövőre egy viszonylag magas energia-áremelkedés is jön a nagy felhasználóknál, így a drágulás elengedhetetlen. Flesch azonban hangsúlyozta, hogy a szállodaiparban dinamikus árképzés van, nem mindegy, hogy ki mikor foglal: aki ügyes, az kedvezőbb árhoz juthat hozzá, az utolsó pillanatban viszont magasabb lesz az összeg.
Arról egyelőre nincs adat, hogy hány vendéglátóhely ment tönkre: még tart a hitelmoratórium, azt se lehet tudni, hogy akik bérelnek, azok milyen feltételek mellett teszik, és sokan nem tudtak kinyitni.
Címlapkép: Getty Images