Az építőipari vállalkozások az epito.emi.hu oldalon adhatják meg, hogy milyen termékek hiánya nehezíti, hátráltatja a beruházásaikat, az adatbázisban összegyűlt információk alapján a szaktárca felderíti a lehetséges helyettesítő termékeket, valamint, hogy azokat honnan lehet beszerezni - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára.
Schanda Tamás elmondta, az online felületet az ITM az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. bevonásával nyitotta meg, amelyre a vállalkozások önkéntesen regisztrálhatnak. Az oldal csütörtökön délben indult el, így az építőipari cégek már jelezhetik igényeiket.
Ez az intézkedés egy újabb eleme annak a sorozatnak, amelyet a kormány az építőipari alapanyagoknál az elmúlt időszakban tapasztalható drasztikus áremelkedés miatt hozott meg.
Kérdésre válaszolva elmondta, ez segítség a vállalkozások számára, mert a kormány abban érdekelt, hogy a magyar építőipari cégek sikeresek legyenek, a beruházásokat pedig költséghatékonyan, a vállalt árakkal, a vállalt határidőre tudják biztosítani.
Bejelentési, regisztrációs kötelezettséget vezetnek be az építőipari termékek kivitelére.
Bizonyos anyagokat - acél és vas termékeket, szigetelőanyagot, homokot, követ, kavicsot és sódert - csak a bejelentés tudomásul vétele után lehet kivinni az országból - mondta az államtitkár. Egyúttal megjegyezte, hogy a kiviteli engedélyeztetést uniós kötelezettségek miatt csak októbertől lehet bevezetni, a bejelentési kötelezettséget azonban a kormány azonnal alkalmazhatja.
Mindezek mellett a fogyasztóvédelem ettől a héttől az ország minden részében helyszíni ellenőrzéseket folytat a kereskedőknél, a káros gyakorlatok visszaszorítására érdekében.
Schanda Tamás arról is beszámolt, hogy lezárult a kérelmek elbírálása a technológiai korszerűsítést, hatékonyságnövelést támogató ÉPÍTŐ-5 programban. Az év elején indított, tízmilliárd forintos keretösszegű kiírás nyertesei számára csütörtökön kezdik meg a támogatói döntések kiküldését.
Az ÉMI által kiírt ötödik építéságazati támogatási programra magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások nyújthattak be támogatási kérelmet, legtöbben a kisvállalkozások közül éltek a lehetőséggel. A korábbi fordulókhoz képest pedig érdemben nőtt a digitális és szoftverfejlesztések aránya.
Az ÉPÍTŐ-5 program segítségével 171 vállalkozásnál valósulhatnak meg hatékonyságot javító beruházások, technológiai korszerűsítések összesen 10,4 milliárd forint támogatással - ismertette az államtitkár.
Címlapkép: Getty Images