A Befektető-védelmi Alap (Beva) nevében Nemescsói András elnök, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részéről pedig Matolcsy György elnök írta alá Budapesten a két intézmény megújított együttműködési megállapodásáról szóló dokumentumot.
A két intézmény kiemelt hangsúllyal működik együtt a jogszabályok előkészítésében, a Beva tagjaival kapcsolatos hatókörükbe tartozó tevékenységüket illetően, illetve a fióktelepekkel és a határon átnyúló szolgáltatást nyújtó szervezetekkel kapcsolatban.
A dokumentum kiterjed a kártalanítási eljárások esetén felmerülő kötelezettségvállalásokra is. Az MNB egyebek mellett haladéktalanul értesíti a Bevát, ha annak valamely tagjával szemben felszámolási eljárást kezdeményezett, illetve működését olyan ok miatt korlátozta vagy függesztette fel, amely alapján számítania kell kártalanítási eljárás lefolytatására.
A Beva kártalanítása mérsékeli azokat a veszteségeket, amelyek a befektetőket érhetik, ha a kártalanítási alap valamelyik tagja, amelynél értékpapírt vagy pénzt helyeztek el, nem képes kiadni jogos követelésüket.
A Beva által nyújtott kártalanítás a megbízási, a kereskedelmi és a portfoliókezelési tevékenységre, valamint az értékpapír letéti őrzési, letétkezelési, valamint értékpapír-számla és ügyfélszámla vezetési szolgáltatásokra terjed ki. A kártalanítási körbe tartozó befektetési szolgáltatási és kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységet csakis az MNB engedélyével lehet folytatni.
Ha a jegybank felszámolási eljárást kezdeményez, vagy a bíróság rendeli el a Beva tag felszámolását, ennek közzétételét követő 15 napon belül a Beva a kártalanítás lehetőségéről közleményben tájékoztatja az érintett befektetőket, amelyet a honlapján és az MNB által üzemeltetett közzétételi honlapon tesz közzé. Ez tartalmazza az igényérvényesítés első napját, az igényérvényesítés módját, a kártalanítás megállapításának és kifizetésének szabályait is. Természetesen a kártalanítás lehetőségéről (a felszámolás alá került társaság mellett) a Bevánál, illetve az MNB Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központjánál is tájékozódhatnak az érintettek. A befektetővédelem 100 ezer euró összegig (jelenleg bő 35 millió forint) nyújt védelmet az érintett ügyfelek számára.
A két szervezet mostani megállapodása szerint rendszeresen tájékoztatja egymást a Beva tagjait érintő valamennyi releváns információról. Emellett a jegybank vállalta, hogy folyamatosan a Beva rendelkezésére bocsátja a jogszabályban meghatározott befektető-védelmi feladatai ellátásához szükséges adatokat is.
Címlapkép: Getty Images