Folytatódik a magyar Versailles műemléki helyreállítása
Több ütemben újul meg a fertődi Esterházy-kastély. Az uniós közbeszerzési közlönyben kedden megjelent információk szerint az épületegyüttes háromszintes nyugati szárnyának nettó 2,6 milliárd forint értékű műemléki helyreállítását a ZÁÉV Építőipari Zrt. és a Fertődi Építő és Szolgáltató Zrt. (FÉSZ) konzorciuma végzi el, írja a magyarepitok.hu.
A felújítással érintett terület a padlástérrel együtt 2520 négyzetméter. A munkák során egyebek mellett:
- 3380 négyzetméter díszvakolatot készítenek;
- kialakítanak egy 540 négyzetméteres kiállítóteret;
- 250 kőelemet gyártanak;
- 649 négyzetméter intarziás parkettát fektetnek;
- 193,5 négyzetméter felületen utólagos injektálásos technológiájú vízszigetelést építenek ki;
- 690 négyzetméter felületen talajnedvesség elleni szigetelést alakítanak ki;
- továbbá elvégzik a szükséges elektromos és gépészeti munkálatokat.
Kiemelt szerephez jut a restaurátori munka
A TED-en megjelent információk szerint a falkutatások során falfestéseket és tapétázott falakat tártak fel, melyek konzerválását restaurátori felügyelet mellett végzik.
További feladat a földszinti padlószerkezetek talajnedvesség elleni szigetelése, a jelenlegi padlórétegek és az alattuk lévő talaj elbontásával új padlórétegrend elkészítése, és a földszinti falazatok injektálásos szigetelése.
A fentieken túl elvégzik a balusztrád kőszerkezetének állagmegóvó munkálatait is.
A vendégforgalmi terekbe (pl. ruhatár) egyedi tervezésű bútorok kerülnek. A második emeleten raktárak és személyzeti szobák kapnak helyet.
Ahol Mária Terézia is vendégeskedett
Az ország legnagyobb és legfényűzőbb barokk-rokokó kastélyának kiépítése és fénykora Esterházy „Fényes" Miklós herceghez kötődik, aki 1762-től haláláig, 1790-ig folyamatosan építkezett, hogy létrehozza az uralkodói udvarokhoz mérhető rezidenciáját, ahol mindennaposak voltak a fényűző ünnepségek.
A kastélyegyüttes a XVII. századi kisebb főúri rezidencia épületeinek felhasználásával 1720-ban, majd mai formáját is elnyerve 1762-84 között épült, barokk, rokokó és copf stílusban. Eszterházára nemcsak a korszak magas rangú családjai látogattak el, hanem Mária Terézia császárnő-királynő is vendégeskedett, és itt élt és alkotott a nagyszerű zeneszerző, Joseph Haydn is.
Címlapkép: Getty Images