Ahogy a 24.hu írja, rengeteg gazda húzza le a rolót mert egyszerűen nem akarnak minden hízóra 9–10 ezer forintot ráfizetni. Mint írák, egy mázsa kukorica 2013-ban 3000 forintba került, egy kiló élő sertésért átlag 400 forintot adtak, az ismerús hentesnek viszont akár 500-ért is el lehetett adni. 2021-ben már 8–9000 forintra emelkedett a kukorica mázsánkénti ára, így vele nőtt a takarmányba keverendő premix, szója költsége, többet kért az állatorvos is, miközben évi átlagban 367 forintra csökkent az élő sertés kilogrammja. A gazdáknak pedig egy 100 kilós sertés önköltsége 45 ezer forint, de mint mondták, csak 35 ezerért lehet eladni.
Persze van olyan gazda is, aki a saját földjein termelt takarmánnyal eteti a saját telepén a saját disznóit. Bérben levágatja őket, majd a saját húsüzemében dolgozza fel, és a saját boltjaiban adja el. De ő se járt jobban az elmúlt időszakban.
A saját takarmányommal nevelt saját hízóm lapockáját 1050 forintért tudom adni a saját boltomban. Ugyanilyen lapocka Barcelonából idejött 800 forintért. 2021-ben januártól decemberig minden nap jobban jártam volna, ha csak a piacon veszek import húst, és azt adom tovább. Nincs annál nagyobb hülyeség, mint hogy megtermelem a 9000 ezer forintért eladható, brutálisan nyereséges kukoricát, és megetetem a durván veszteséges, 370 forintos élősúlyú disznóval. Amióta megy a cirkusz az infláció miatt, az élő sertés eladási ára 370-ről 395-re ment föl, miközben az önköltség maradt 480 forint. A magyarországi piaci ár alatt 200–300 forinttal tömegével jön be a hús Nyugat-Európából. Ezt az olcsóbb importhúst veszi a kiskereskedelem, de az állami intézmények közkonyhái, a húsfeldolgozók is – mert ez éri meg
- mondta a lapnak a Baján élő Bercsényi Miklós, egyéni vállalkozó.
A cikk itt olvasható tovább.
Címlapkép: Getty Images