A magyar vállalkozásoknak nincs könnyű dolguk, mivel a jelentős garantált bérminimum-emelés miatt a legtöbb munkavállaló keresetét emelniük kell a bérfeszültségek elkerülése érdekében. A minimálbérek miatt azonban - a Magyar Nemzet mai cikke szerint - sehol sem várhatók elbocsátások, a létszámhiány viszont nem mindennapi kihívást jelent.
Sok vállalatnál már lezárultak a 2022-es bérekről szóló tárgyalások
A szakszervezetek a Magyar Nemzet megkeresésére arról számoltak be, hogy a vállalati szféra legtöbb szereplője rendkívül nyitottan áll hozzá a fizetésemelésekhez, sok vállalatnál már lezárultak a 2022-es évről szóló bértárgyalások. Érzékelhető azonban az ismét megjelenő, sőt a járvány előttinél is fokozottabb munkaerőhiány:
a vállalkozások versenyképességi szempontnak tekintik a bérfelzárkóztatást. A betöltetlen álláshelyek sok ágazatban már meg is haladják a járvány előtti szintet. Az általános munkaerőhiány mellett komoly gondot okoznak a megbetegedések. Elsősorban nem a koronavírus-járvány esetszámai okozzák a munkavállalók kiesését, hanem a régóta jól ismert téli szezonális vírusok és megbetegedések.
- írták.
A munkaerőgondok mellett több cégnél a garantált bérminimum jelentős, csaknem húszszázalékos emelése is kihívást jelent. Ennek oka a bértorlódás: a tavalyi összeg, vagyis bruttó 219 ezer forint, és az idei bérminimum összege, azaz 260 ezer forint között, és a némileg e fölött keresők fizetését is emelni kell a feszültségek és a felmondások elkerülése érdekében. Egyes cégeknél a munkavállalók viszont azt kifogásolják, hogy a bruttó fizetésük a bérminimum emelése miatt már nem haladja meg ezt az összeget, az új bérajánlat pedig legfeljebb egy-két ezer forinttal haladja meg a középfokú végzettséghez kötött kötelező legkisebb bért.
Nem gondolkodnak elbocsátáson
Összességében a lap értesülései szerint a cégek nem gondolkoznak elbocsátásokon. Ahol a béremelés jelentős terhet jelent, ott elsősorban a beruházások elhalasztásával vagy fokozatos, nem jelentős áremelésekkel próbálják kigazdálkodni.
A járvány előtti éveknél kisebb számban, de több cégnél is a tavaly megkötött, többéves bérmegállapodás alapján változnak a keresetek. Idetartozik például a kecskeméti Mercedes vagy a győri Audi - értesült a lap.
Címlapkép: Getty Images