Gubacsi Péter, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) alelnöke nyilatkozott az Indexnek:
Gyakorlatilag naponta változik, hogy mennyiért lehet műtrágyához és energiához jutni. Ezért arra tettek javaslatot a kormánynak a Délalföldi Kertészek Szövetkezetével (DélKerTÉSZ) együtt, hogy bővítse ki azon kkv-k körét, amelyek januártól júliusig jogosultak kedvezményesen villamos energiához jutni az egyetemes szolgáltatás keretében. A kormány által fél évre megengedett lehetőség ugyanis csak a legfeljebb 10 főt foglalkoztató cégeknek szól, miközben egy nagyobb kertészetben ennél többen dolgoznak.
Nagypéter Sándor (DélkerTÉSZ) elnök-ügyvezetője szerint legalább 20-30 százalékos áremelés lenne szükséges, de kérdéses, hogy az egyéb terhek miatt szorongatott kiskereskedelmi szektor és a fogyasztók mennyire fogadják el ezt.
Egy túl intenzív, 50-100 százalékos áremelés mellett már félő, hogy még a tudatosabb magyar fogyasztói réteg is visszafogja, vagy teljesen leállítja a magyar paradicsom vásárlását, és akkor már végképp az olcsóbb, főleg az unión kívülről érkező import térnyerése várható.
Nagypéter Sándor (DélkerTÉSZ) elnök-ügyvezetője szerint legalább 20-30 százalékos áremelés lenne szükséges, de kérdéses, hogy az egyéb terhek miatt szorongatott kiskereskedelmi szektor és a fogyasztók mennyire fogadja el ezt. Egy túl intenzív, például 50-100 százalékos áremelés mellett pedig már félő, hogy még a tudatosabb magyar fogyasztói réteg is visszafogja, vagy teljesen leállítja a magyar paradicsom vásárlását és akkor már végképp az olcsóbb, főleg az unión kívülről érkező import térnyerése várható.
A hazai műtrágyapiac királya, Bige László, aki 183,9 milliárd forintos vagyonával a 11. leggazdagabb magyar, még ősszel azt mondta, hogy elsőbbséget élveznek a magyar gazdák, május 31-ig a Pétfürdőn legyártandó műtrágya teljes mennyiségét a magyar gazdáknak és kereskedőknek tartják fent, számolt be a forbes.hu.
A műtrágya drágulása ügyében hónapokig óta tartott a kommunikációs háború a Bige László érdekeltségébe tartozó Nitrogénművek és az agrártárca között. Korábban a kormány azzal vádolta Bigét, hogy zsarolja a magyar gazdákat, mire a műtrágyamilliárdos azzal vágott vissza, hogy a szokásos, egynapos Black Friday akciójukat értették csak félre. A műtrágyaellátással valóban gond lehet az elszálló gázárak és az emiatt megdráguló műtrágya miatt.
Címlapkép: Getty Images