A folyókban, tavakban a nagyobb uszadékfák „kitermeléséről” erdőgazdálkodási értelemben nem lehet szó, mert a fakitermelés az erdőtörvény által fenntartott fogalom, és erdőterülethez kötődik – válaszolta a magyarhirlap.hu megkeresésére az Agrárminisztérium.
A fakitermelés azt a tevékenységet jelenti, amikor az erdőtervben foglaltakkal összhangban, a fát tőtől, illetve a talajtól elválasztják. Az erdőtörvény szerint még az is a fakitermelés része, amikor a kivágott fát az erdőben mozgatják, felkészítik.
Az uszadékfa jellemzően erdőn kívül fordul elő, különösen folyók medrében, töltések, árvízvédelmi létesítmények közelében. Az uszadékfa jogszerű és biztonságos gyűjtése ezért csak az adott terület tulajdonosa, más jogszerű használója előzetes beleegyezésével és feltételeivel történhet.
Az erdőben található, különösen az ártéri erdőbe besodródott uszadékfa holtfának számít, amelyet erdőgazdálkodási és természetvédelmi okokból mind mennyiségében, mind fellelési helyén egyaránt számon tartanak mint az erdő biológiai egységének az alkotóelemét.
A holtfa tápanyag-utánpótlást ad az erdő talajának, táplálja, élő- és búvóhelyet biztosít számtalan állat- és növényfajnak. Ezek a korhadó (lebomló, rothadó) fák, farészek gazdasági hasznosításra többnyire alkalmatlanok, ugyanakkor nem gazdátlanok, a velük való gazdálkodás is a terület erdőgazdálkodójának a joga és kötelezettsége.
Az olyan csalók ellen, akik uszadékfát próbálnak eladni tüzelőnek, többféle védekezés lehetséges a tárca válasza szerint, a csalók elleni védekezésre, a becsapások megelőzésére számos javaslat található a NÉBIH honlapján. A faanyag-kereskedelmi lánc szabályozását megsértők ellen az erdészeti hatáskörében eljáró NÉBIH EUTR hatósághoz lehet bejelentést tenni.
Az erdei faválaszték, faanyag Magyarországon kizárólag szabályozott módon, származási és kísérőokmányokkal mozgatható és szállítható az arra jogosultak által. A faanyag származását és szállítását az EUTR-hatóság ellenőrzi.
Címlapkép: Getty Images