Bár a globális átlaghőmérséklet még csak egy fokkal emelkedett, ez jelentős növekedést okozott a hőségnapok számában, amikor a napi középhőmérséklet 27 fok felett van. Ennek oka maga az ember, amely megváltoztatta a környezetét, írja a Portfolió.
Fontos megérteni, hogy nemcsak melegedés történik, hanem az egész éghajlat változik. A probléma alapja részben az, hogy több energia és vízgőz van a légkörben. Növeltük a Föld átlaghőmérsékletét, ez pedig kedvez az időjárási szélsőségek kialakulásának.
A legnagyobb változás a csapadékeloszlás területén következett be, Magyarországon talán még nem annyira, de a világ nagy részén ez okozza a legsúlyosabb bajokat.
Még nem mondhatjuk, hogy a mostani aszály az éghajlatváltozás következménye, a mi régiónkban ugyanis nem ritka az aszályos év. Ám az aszályos napok száma növekszik, ezt a nyolcvanas évektől látják a szakemberek.
AZ ELŐREJELZÉSEK ALAPJÁN PEDIG ÚGY TŰNIK, HOGY A MEZŐGAZDASÁGOT TEKINTVE A KÁRPÁT-MEDENCE LESZ EURÓPÁBAN A KLÍMAVÁLTOZÁS EGYIK LEGNAGYOBB VESZTESE.
Ez ellen öntözéssel lehet védekezni egy ideig, de mindenképpen alaposan át kell gondolni a vízgazdálkodásunkat.
Magyarországon nem változott jelentősen a csapadék mennyisége összességében. A szezonális eloszlás viszont változott, tavasszal átlagban majd húsz százalékkal kevesebb eső esik. Az igaz, hogy intenzívebbek az esőzések, ám ez a vízmennyiség hamar átfolyik a talajon.
Címlapkép: Getty Images