Ezek a hajók a náci Németország fekete-tengeri flottájához tartoztak és 1944-ben, a Duna mentén süllyesztették el őket a szovjet csapatok elől visszavonuló németek, írja a Reuters, amit a hvg.hu szúrt ki. Alacsony vízállás idején felbukkannak és még mindig akadályozzák a folyami közlekedést.Az idei szárazság azonban – amelyet a tudósok a globális felmelegedés következményének tartanak – több mint 20 hajóroncsot hozott a felszínre a Duna egy szakaszán, a kelet-szerbiai Prahovo közelében, amelyek közül sok még mindig több tonna lőszert, illetve robbanóanyagot tartalmaz, és veszélyt jelent a hajózásra, írja a
A helyi halászati iparban dolgozók is veszélyben vannak, többek között a folyó túlpartján fekvő Romániában is. A szerb kormány márciusban pályázatot írt ki a hajótestek kiemelésére, valamint a lőszerek és robbanóanyagok eltávolítására. A művelet költségeit 29 millió euróra (kb. 12 milliárd forintra) becsülték.
Nem ez az első eset, hogy az alacsony vízállás hatására második világháborús hajóroncsok bukkannak elő a Dunából, néhány napja, Vámosszabadinál jelent meg egy, az ottani harcokban elsüllyesztett szovjet naszád.
Címlapkép: Getty Images