Az egy évvel ezelőtt alapítványi egyetemmé váló, több mint 100 milliárdból gazdálkodó, 20 ezer hallgatót oktató PTE az átalakulást követően jelentős plusz forrásokhoz jutott, a gáz- és főleg az áram árának drasztikus növekedése azonban ezt a kedvező helyzetet alaposan átírja, írja a 24.hu. A rektor hangsúlyozta, hogy az említett kiadási növekmény korántsem biztos, hisz naponta változik az energiaár-prognózis.
A kancellária üzemeltetési és beszerzési igazgatója, Zalayné Cseresznyés Tímea szerint egyelőre még senki sem lát tisztán az energiakiadások dolgában, s a kancellária több megoldási javaslaton is dolgozik, és fontos tárgyalásokat folytat.
Sem az oktatásban, sem pedig a tudományos, kutatási és gyógyítási tevékenységekben nem jelenthet fennakadást a fenntartási költségek változása.
A levélből az is kiderült, hogy a PTE működési és dologi kiadásainak összege eddig 42 milliárd forint volt, ebből a gáz 1 százalékot, a villamosenergia 2,5 százalékot jelentett. A 2022-es működési kiadásokból viszont a gáz elvisz 2,5, az áram pedig 10 százalékot. Ez alapján kiszámolható, hogy
a gázra a következő évben 600 millióval, az áramra 3 milliárddal kell többet fordítani a PTE költségvetéséből.
Miseta szerint az egyetem nem készül a hibrid oktatásra jelenleg, elég lesz akkor az online oktatást „bevetni”, ha megint súlyos járvány fenyegeti az országot.
Azt viszont felméri az egyetem vezetése, hogy a PTE több tucatnyi épülete közül érdemes-e bezárni valamelyiket, mivel annak kihasználtsága nem megfelelő, miközben fűtése drága.
Eddig csak egy épület bezárása vagy részleges lezárása került szóba, ez a PTE szekszárdi karának a kollégiuma. Abban a kihasználtság 50 százalék alatt van, így elképzelhető, hogy a gázfűtésű épület egy részét használják csak, vagy bezárják az egész diákszállót, s az oda felvett hallgatóknak inkább albérlet-támogatást adnak.
Címlapkép: Getty Images