Ahogy a portál írja, szombati tanítást vezetnek be az őszi szünetig bezárólag egy győrszentiváni, egyházi fenntartású iskolában, hogy tovább tarthasson a téli szünet, így pedig kevesebbet kelljen fizetni a fűtésért. A hatnapos iskolahéttel december 19-től január 6-ig tarthat a téli szünet, így jóval kevesebbe kerül a fűtés.
Mi is beszámoltunk arról a levélről, amelyben az igazgatónő tájékoztatta a Szent Benedek Általános Iskolában tanulók szüleit, hogy a kormányzati szándék és az iskola is a jelenléti oktatást preferálja, ezért az energiaválság miatt az őszi szünetig terjedő időszakban a szombati napokon 8 órától háromnegyed 12-ig lesz tanítás.
A szombati tanítási napokon a fő tárgyakra koncentráló, órarend szerinti, tömbösített oktatás folyik majd. Tízórai, ebéd és délutáni ügyelet nem lesz
– áll a levélben. Az igazgató szerint a decemberi időszakban a leállás komoly tétellel csökkenti a rezsiköltségeket. Nem ez az első intézmény, aki nem tudja, hogy kalkulálja ki a rezsit. Az idei iskolakezdésről korábban a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, Gosztonyi Gábor elmondta, hogy az idei tanévet sok minden veszélyeztetheti: az alacsony bérek miatt a legnagyobb probléma a folyamatosan növekvő pedagógushiány. Sok olyan intézmény (általános iskola és óvoda) van már, ahol kevesebb a pedagógusok száma, mint a csoportok száma. A növekvő szaktanárhiány veszélyezteti a diákok előmenetelét, továbbtanulási lehetőségeit, de azt is elmondta, hogy az energiaárak miatt az intézményeknek készülnie kell a távoktatásra is.
A Pénzcentrum megkérdeztek a Belügyminisztériumot, hogy mi a véleményük az iskola intézkedéséről, valamint hogy a szabályok szeirint legfeljebb mennyivel lehet kiterjeszteni a téli szünetet a már említett szombati tanítási napokkal? Mint mondták, a Belügyminisztérium az egyházi fenntartású oktatási, nevelési intézmények fenntartói körébe tartozó kérdésekről nem formál véleményt.
Állami fenntartású oktatási, nevelési intézményekben ilyen döntésről nincs ismeretünk
- írták válaszukban. Hozzátették, a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 30. § (2) bekezdése szerint
Alapos indokkal, a fenntartó egyetértésével a tanítási hetek - a szombat igénybevételével - hat tanítási nappal is megszervezhetők abban az esetben, ha a tanulók részére legalább harminchat óra megszakítás nélküli heti pihenőidő és az elmaradt heti pihenőnapok igénybevétele - egy vagy több összefüggő tanítási szünetként - a tanítási félév során biztosítható
- emelték ki. Mint mondták, a Belügyminisztérium az intézményeitől központi iránymutatásként a jogszabályok betartását követeli meg. Az említett jogszabály alapján:
"30. § (1) Az iskolában a tanítási év ötnapos tanítási hetekből áll. az iskolában a tanítási év ötnapos tanítási hetekből áll. A szombat és a vasárnap tanítás nélküli pihenőnap. Tanítás nélküli pihenőnap jár a tanulónak a munkaszüneti napokon is. A tanítási időbeosztás a munkaszüneti napok miatti munkaidő-beosztásnak megfelelően változik, a tanítási év utolsó napját követően pedig legalább hatvan összefüggő napból álló nyári szünetet kell biztosítani.
(2) Alapos indokkal, a fenntartó egyetértésével a tanítási hetek - a szombat igénybevételével - hat tanítási nappal is megszervezhetők abban az esetben, ha a tanulók részére legalább harminchat óra megszakítás nélküli heti pihenőidő és az elmaradt heti pihenőnapok igénybevétele - egy vagy több összefüggő tanítási szünetként - a tanítási félév során biztosítható.
(3) A fenntartó egyetértésével az iskola igazgatója - az elmaradt heti pihenőnapok igénybevételének biztosítása nélkül is - elrendelheti a hat tanítási napból álló tanítási hét megszervezését, valamint a tanuló heti kötelező óraszámát meghaladó tanítás megszervezését, ha a rendkívüli tanítási szünet miatt az előírt követelmények átadását, elsajátítását nem lehet megoldani."
Tehát a szabályok szerint az állami iskolákban is megvan a lehetőség a hatnapos iskolahét elredelésére.
Címlapkép: Getty Images