Az, hogy a vidéki vendégházak, szálláshelyek hogyan reagálnak a növekvő terhekre, nagy mértékben függ attól, hogy a működési költségeiket hogyan tudják optimalizálni. Nyilván egy új építésű, korszerű energetikai besorolású épület fenntartási költsége alacsonyabb, mint egy korszerűtlen ingatlané, de tudjuk, hogy az üzleti sikernek ez csak egy összetevője a sok közül. A sikerképlet pedig mindenkinél más és más.
A fenntarthatóság a turizmus szektorban is meghatározó cél és véleményem szerint a jövőnk szempontjából a helyes irány
- mondja Gyetvai Éva, idegenforgalmi közgazdász, lakberendező, szálláshelyfejlesztő.
Ennek egy része az energiatudatosság és a minél kisebb ökológiai lábnyom. A tapasztalatom szerint, ha sajnos lassú mértékben is, de egyre növekvő tendenciát mutat a környezettudatos, fenntartható irányú fejlődés igénye mind a szállásadók, mind pedig a vendégek oldaláról. Egyre több szálláshelytulajdonos tervez tudatosan: szelektív hulladékgyűjtőket helyez ki, okosrendszerekkel irányítja távolról a fűtést, hűtést, építi ki az elektromos autók töltési lehetőségét, vagy biztosít kerékpárt az ott tartózkodás alatt.
Fontos azonban, hogy a fenntartható turizmusnak nem csak természeti, környezetvédelmi, hanem társadalmi és gazdasági aspektusai is vannak. Ilyen célok lehetnek akár a helybéli munkavállalók foglakoztatása, a helyi kézműves termékek, helyi művészek népszerűsítése.
Az épületek energia felhasználásával az épületenergetikai szakemberek foglalkoznak. A munkájukkal leggyakrabban ingatlan adásvétel során találkozhatunk, amikor elkészítik adott ingatlan energetikai tanúsítványát.
Az energiatanúsítvány kötelező eleme a korszerűsítési javaslat, de természetesen ilyen javaslat bármikor kérhető adásvételtől függetlenül is.
Gyetvai Péter, okleveles építőmérnök, épületenergetikai szakértő tanácsa szerint ahhoz, hogy számszerűsítetten kimutatható legyen a megtakarítás, szükségünk van kiinduló adatokra, tehát mindenképpen célszerű lehet valamilyen formában vezetni a fogyasztást, hogy aztán ehhez képest láthassuk a változást.
Érdemes lehet épületenergetikai szakember által egyedileg felméretni az ingatlan jelenlegi energetikai állapotát, hogy aztán személyre szabott korszerűsítési javaslattal segítse a fogyasztás csökkentését. A javaslat természetesen minden ingatlan esetében más és más, hiszen mind a kiindulási állapot, mind pedig a korszerűsítésre rendelkezésre álló keretösszeg eltérő.
A korszerűsítési javaslat legjellemzőbb pontjai:
- a homlokzat, a padlás, a pincefödém hőszigetelésének fokozása,
- a nyílászárók üvegezésének korszerűsítése, árnyékoló beépítése,
- kondenzációs kombi kazán és a használati melegvíz minél nagyobb mértékben megújuló energiaforrásból történő fedezése,
- gépészetileg szabályozott szellőzés megvalósítása,
- hővisszanyerős gépészetileg szabályozott szellőzés megvalósítása
- fotovoltaikus rendszer (napelem) telepítése, stb.
Ma már sokféle alternatív, megújuló energiát használó eszköz áll rendelkezésre, a legismertebbek a:
- hőszivattyús áramról működtethető split-klíma,
- hibrid rendszerű hőszivattyús elven működő elektromos bojler,
- különböző hőszivattyúk (ehhez jelentős fűtési rendszer-átalakítás válhat szükségessé),
- napkollektoros rendszer kiépítése,
- napelemes rendszer kiépítése,
- alternatív működési elvű kandalló beépítése (ennek jellemzően magas a beruházási költsége).
A piacon jelen lévő rengeteg termékben, technológiában laikusként könnyű elveszni, ezért fontos, hogy a beruházás megkezdése előtt tájékozódjunk minél szélesebb körben, gyűjtsünk információkat és tárjuk fel a lehetőségeinket, tehát tervezzünk.
Címlapkép: Getty Images