Orbán Viktor reggel a Kossuth Rádióban többek között elmondta, hogy jelenleg komoly válság van Európában, emiatt kellett itthon árstopot bevezetni, mert elszálltak a nemzetközi árak. Az elhúzódó háború miatt továbbra is rendkívül magasak az energiarák. Emiatt az óriási drágulás várhatóan hosszabb ideig velünk marad. Az energia felára szerinte beépülhet a gazdaságba, és a következő 5–10 év gazdaságára komolyan kihathat, az inflációt pedig tovább hajthatja. Orbán értelmezése szerint ebbe belejátszanak a szankciók, melyeket a miniszterelnök szerint hathónapos időszakra szokás bevezetni.
Az energiaellátással kapcsolatban elmondta a miniszterelnök, hogy itthon sikerült annyira feltölteni a gáztárolókat, hogy ez 4–5 hónapig fedezné az ország ellátását. Kiemelte, hogy a magyar családok az átlagjövedelmek alapján nem bírnák az energia piaci árának kifizetését. A cégeket rendkívül negatívan érintheti az energiakrízis, emiatt kis- és középvállalkozások megsegítésére 200 milliárdos programot indítottak, a nagyobb cégeknek pedig gyármentő támogatást terveznek.
Most készül a munkavédelmi akcióterv arra az esetre, ha tömeges elbocsájtások kezdődnének az energiaválság miatt. Orbán elmondta, hogy a bizonytalan helyzetben nehéz lesz előre tervezni a költségvetést, és decemberben módosítják a 2023-as büdzsét az energiaárak miatt. A miniszterelnök elmondta, hogy a nyugdíjasok különösen ki vannak téve a magas inflációnak.
Amennyiben magasabb lesz az infláció a nyugdíjemelésnél az évben, akkor novemberben adhatnak emiatt korrekciót. Emiatt idén várható egy inflációkövető növelés és egy nyugdíjprémium is, legalábbis ez a kormány terve most.
Címlapkép: Getty Images