A 24.hu információi szerint egy átlagos évben 4-4,5 millió tonna a hazai szükséglet, jobb években ennek duplája szokott megteremni. A leggyengébbnek bizonyult 2012-es évben is 4,7 millió tonnát takarítottak be.
Raskó György, egykori földművelésügyi államtitkár, mezőgazdasági nagyvállalkozó úgy látja, idén 4 millió alatt lesz a megtermelt mennyiség, akkora sokkot kaphattak a növények a hőségben, hogy nem tudtak kiteljesedni a csövek. A Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetségének főtitkárhelyettese, valamint a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára is 2,8–3,6 millió tonna közötti becsléseket említett.
A jelenlegi helyzetben az ukrajnai behozatal segíthet, úgy tudni, eddig mintegy 1 millió tonna ukrán kukoricát importáltak a hazai felhasználók.
Közülük a legnagyobb felvevők az ipari felhasználók, mert az izocukor- és etanolgyártáshoz is óriási mennyiségű kukorica kell. Az etanolgyárak évi 2-2,5 millió tonna kukoricát vesznek fel, 1,8 millió tonnát takarmányként hasznosítanak, emberi fogyasztásra pedig 200 ezer tonnát szánnak évente.
Raskó György szerint a takarmánygyártók, legalábbis a nagyobbak Ukrajnából szerzik be a kukoricát, mert jó a minőség, és jobb az ár, mint a magyar termelők esetében. Akinek sikerül közvetlenül ukrán partnerrel szerződni, az tonnánként 130 ezer forint körüli áron is hozzájuthat a kukoricához, ez sokkal jobb, mint a 150-160 ezer forintos ár, amennyiért a magyar gazdák szeretnék eladni a terményüket.
Címlapkép: Getty Images