Az idei évben a vetőmagoktól a műtrágyákig és a növényvédő szerekig, a takarmány-alapanyagoktól a tápokig, a gépektől a munkaerőig, az energiaköltségekig a mezőgazdaság minden szegmensét elérte az őrületes drágulás. Nincs ez másképp az élelmiszerekkel sem, mind a húsok, mind a tejtermékek, mind a kenyerek és pékáruk kapcsán nap mint nap találkozhatunk az áremelkedésekkel - írta az Agrárszektor.
Az árak növekedése a gyümölcsöket se kímélte, az idei évben az egyes gyümölcsfajták közel 66%-kal is megdrágulhattak, míg másoknál szerényebb, de még mindig kétszámjegyű áremelkedésekkel találkozhattak a fogyasztók.
Ha szétnézünk a hazai boltokban, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy komolyan el kell gondolkodnunk azon, hogy milyen gyümölcsö(ke)t válasszunk egy-egy bevásárlás alkalmával, és hogy ezekből mennyit pakoljunk a kosárba. Jelenleg a fontosabb gyümölcsök árai a következőképpen néznek ki:
- Az almák kilója - fajtától függően - 329-450 forintba kerül;
- egy kiló körtéért 480-580 forintot kérnek el;
- a kékszőlők nagyjából 700 forint/kilogramm árban vannak;
- a fehér szőlő kilója 600-700 forint körül mozog;
- a magnélküli fehér szőlő viszont akár 1000 forint/kilogramm áron is lehet;
- a citrom kilója 600-800 forint környékén van;
- a kék szilva kilójáért körülbelül 560 forintot kérnek el;
- a japán szilva ellenben már 670 forintba kerül;
- a mandarin 999 forint/kiló;
- míg a darabáras gyümölcsök közül a füge 130 forint körül van, a datolyaszilva 230 forint környékén, a mangó darabja pedig 400 forintba kerül.
Az utóbbi időszakban egyre több bolt és bolthálózat tette lehetővé az online bevásárlást, ezzel együtt pedig a házhoz szállítást. És bár felettébb kényelmes, ha az embernek nem kell cipekednie, az így vásárolt gyümölcsök árcímkéi eltérhetnek azoktól, amelyeket a boltokban láthatunk. Ha online szeretnénk gyümölcsöket vásárolni,sem járunk olcsóbban, sőt, a kényelemnek bizony megvan az ára, amit meg kell fizetni.
Van azonban egy megoldás, amellyel a boltinál kedvezőbb áron juthatunk hozzá a szezonális gyümölcsökhöz, méghozzá a "Szedd magad, vedd magad" akciók keretén belül. Ezek "hátránya" azonban, vagy nekünk kell időt és energiát beletennünk a gyümölcs leszedésébe, illetve, hogy el kell menni az adott gazdálkodóhoz, és személyesen, helyben beszerezni az áhított gyümölcsöket.
A teljes cikk az Agrárszektoron ITT olvasható!
Címlapkép: Getty Images