Elmondhatjuk, hogy az Európát és Magyarországot érintő gazdasági válság senkit sem kímél; az energiaárak emelkedése mellett az élelmiszerárak, az üzemanyagköltségek, a lakhatás, az egészségügyi ellátás – egyszóval szinte minden – hatalmas terhet ró az emberekre. Ennek következtében a hazai fürdők nem csak az elszabadult árakkal kénytelenek megbirkózni, de a vendégek számának csökkenésével is.
Egymás után zárnak be a magyarországi fürdők
Szeptember elsejétől zárva tart a Csokonyavisontai Gyógy- és Strandfürdő, mivel a falu nem tudja fenntartani a fürdőt. A polgármester elmondta, hogy a fürdőben nem csak vendégeket nem fogadnak, de az orvosi kezeléseket sem tudják biztosítani.
A Békés megyei Mezőberényben található Kálmán Fürdő évek óta szeptember végéig tart nyitva, ám gazdasági okok miatt a képviselő-testület döntése alapján már augusztus végén bezárták. Úgy kalkuláltak, hogy a szeptemberi nyitvatartás költsége ötmillió forintot tett volna ki, így inkább megspórolják azt.
A megemelkedett energiaárak miatt a Tiszaörsi Termálfürdő ettől a hónaptól kezdve csak heti három nap tart nyitva, így péntekenként, szombatonként és vasárnaponként tartanak csak nyitva.
Hasonló megoldásra volt szükség az ország más területein is, jellemzően a kisebb fürdőknél, ahol a vendégkör jelentős részét a környékbeliek adják.
Így a Borsod-Abaúj-Zemplán megyei Mezőcsáton működő termálfürdő is áttért a heti három napos nyitvatartásra. de a Békés megyei Nagybánhegyes termálfürdője is csak pénteken, szombaton és vasárnap tart nyitva.
A Pest megyei fürdők sem ússzák meg szárazon, Gödön heti 19 órával csökkentik a nyitvatartási időt, így igyekszik a fenntartó spórolni az üzemeltetési költségeken. Emiatt október 1-jétől a téli szezon végéig hétfőnként zárva tart a gyógyfürdő.
Az Ellipsum Strandfürdő – régi nevén Miskolctapolcai Strandfürdő –, október 3-a óta nem látogatható, mivel egyrészt korábban megkezdett javítások, és a több mint egy éve leégett infraszauna bontása és helyreállítása is megkezdődött. Emiatt a wellness részleg nem látogatható.
A város által kiadott közlemény szerint a mindenkit sújtó energiaválság és infláció, a magas gáz és villamos áram ára kemény döntések meghozatalára kényszeríti a Miskolci Fürdők Kft.-t is. Ezért október 10-től határozatlan ideig a Miskolctapolca Barlangfürdő és a Selyemréti Strandfürdő is szünetelteti fürdőszolgáltatásait.
Folytatódnak a bezárások
Októberben további két fürdőt is bezárnak Nyíregyházán. A Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. közleménye szerint a nyíregyházi Júlia Fürdőt, valamint a Hotel Fürdőház wellness részlegét 2022. október 10-től – az energiaárak drasztikus emelkedése miatt – átmenetileg, határozatlan időre üzemen kívül helyezik.
Mit jósol a Fürdőszövetség?
A HellóVidék a témával kapcsolatban felkereste a Magyar Fürdőszövetséget, kérdéseinkre a Szövetség elnöke, Kántás Zoltán válaszolt. Az elnök elmondta, hogy az energiaárak emelkedése drasztikusan érinti a cégek működését, hiszen a jelenlegi piaci információk alapján a gázköltség a tízszeresére, az áramköltség pedig akár az ötszörösére emelkedik, a különböző üzemeltetők függvényében.
Ez a legnagyobb kihívás mellyel szembesülnünk kell. Mindezt úgy, hogy az üzemeltetők többsége még a pandémiás válsághelyzetből fakadó anomáliából sem állt talpra
- fogalmazott.
Kántás Zoltán azt is hozzátette, hogy a fürdők többsége igyekszik alkalmazkodni a kialakult helyzethez, és olyan megoldásokat keresnek, melyekkel gazdaságosabban lehet üzemeltetni azokat. Ez akár a nyitvatartási idő, valamint a szolgáltatási kínálat optimalizálásával, esetleges szűkítésével is járhat.
A közelmúltban is történtek már olyan bejelentések, ahol a tulajdonosok meghozták a korlátozásokhoz szükséges döntéseket. A közeljövőben pedig még több vizes létesítmény kapcsán számolhatunk ilyen elhatározással.
Az elnök véleménye szerint még nem indult el bezárási hullám a vidéki fürdőkben, de az energiaárak növekedése miatti valós költségnövekedés terheit lehetetlen teljes mértékben a vendégekre hárítani, így reálisan az infláció mértékének megfelelő emelést lát megvalósíthatónak a jövőben.
A pandémiás válságkezelés, a jelenleg is tartó háborús időszak, valamint az energiaárak emelkedése folyamatos megoldandó problémák elé állítja az amúgy sem könnyű helyzetben lévő iparágat. Ezért a Fürdőszövetség folyamatos lobbitevékenységet folytat a többi szakmai szervezettel összefogva, hogy közösen mielőbbi megoldást találjanak.
A közelmúltban tárgyalásokat folytattunk a Magyar Turisztikai Ügynökség vezetőivel. Tájékoztattuk őket az ágazatot érintő helyzetről, valamint javaslatokat is tettünk a veszélyhelyzet áthidalására. Ide tartozik az „ársapka” alkalmazásának lehetősége az ágazatban, az áfa csökkentés és a SZÉP kártya adómentessé tétele, valamint a bér-, járulékmentesség átmeneti biztosítása a közfürdők üzemeltetői számára.
Mivel hosszú távon az energiaárak csökkenésével nem lehet számolni, ezért a fő cél, hogy a fürdők tudják csökkenti a földgáztól való függőségüket, és előtérbe kerüljenek az alternatív energiahordozók és fűtési rendszerek.
Mindezek segíthetnek abban, hogy már a közeljövőben hatékonyabb energiagazdálkodással tudjanak a közfürdőink üzemelni. Ennek érdekében kérjük a kormányzattól, hogy mihamarabb pályázati források nyíljanak meg az üzemeltetők, illetve a tulajdonosok számára a célok megvalósítása érdekében
- mondta el Kántás Zoltán.
A fürdők bezárása a turisztikai szektor egészére kihat
A hazai fürdők bezárása sajnos a magyarországi turizmusra és az egész turisztikai szektorra is hatással van, hiszen a hazai és külföldi turisták jelentős része éppen a fürdőket keresik fel a pihenéseik során.
Amennyiben ezek a vendégek – fürdő híján – elmaradnak, úgy a szállásszektor és a vendéglátóhelyek is még nehezebb helyzetbe kerülnek, hiszen szolgáltatásaik közvetlen kapcsolatban állnak a fürdőkkel.
Ezekkel összefüggésben sajnos azt is ki kell emelnünk, hogy az attrakciók is érintettek, így az állatkertek, múzeumok, kastélyok – általánosságban az egész idegenforgalmi szektor megsínyli a fürdők bezárásával elinduló lavinát, mivel ezek esetében a jegyértékesítésük jelentős részét azok a látogatók teszik ki, akik a környékbeli fürdőkben nyaralnak.
Címlapkép: Getty Images