A Csongrád-Csanád megyei Árpádhalmon nem zárnak be intézményt az elszállt energiaköltségek miatt, írta a Délmagyar. A településen a gázfűtés csak biztonsági vésztartalék, a villamos energiával pedig eddig is nagyon spóroltak. Hogy mivel fűtenek?
Négy intézményünk van, az egészségházat is magába foglaló polgármesteri hivatal, az óvoda, az idősek napközije, ami jelenleg felújítás alatt áll, illetve a kastélyban a művelődési ház és könyvtár. Mind a négy helyszínen rendelkezünk gázfűtéssel, de ezeket már évek óta nem használjuk. Vegyes tüzelésű kazánokkal oldjuk meg a fűtést. A gázrendszerre azért van szükség, hogy ha valamilyen okból nem tudjuk használni a kazánt, például mert elromlik, akkor nem maradunk hidegben
– nyilatkozta a lapnak Vágó Miklós, Árpádhalom polgármestere.
Az önkormányzat a négy épület fűtésére két kazánfűtőt is alkalmaz, akik az intézmények melegéről gondoskodnak.
A kazánokat fával, szalma- és kukoricaszárral fűtik.
A fát két helyről szerezik be. Részben vásárolják, illetve folyamatosan gyűjtik a településen a hulladékfákat, gallyakat. A szalma- és kukoricabálák egy részét ugyancsak vásárolták, illetve adományként kapták a polgármester mezőgazdasági cégétől.
Nagyjából háromezer szalmabálájuk van, és körülbelül ezer kukoricaszár bála.
A polgármester szerint ezeknek elégnek kell lenni a télen, akkor is, ha nagyon hideg lesz.
Felállítottunk három hatalmas fóliasátrat, egyet az önkormányzat épülete mellett, kettőt pedig az idősek napközije kertjében. Így az időjárás viszontagságaitól is megvédjük a bálákat, magyarán nem áznak el
– mondta Vágó Miklós. Hozzátette, így még az árrobbanás előtti árhoz viszonyítva is csak töredékébe kerül a fűtés, mintha gázzal fűtenének.
Címlapkép: Getty Images