Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere szerdán válságtanácskozást tartott: a Dunaferr helyzetéről egyeztetett a meghívottakkal. A kormány segítsége nélkül nincs tovább, hétfőn végképp leáll a Dunai Vasmű kohója.
A dunaújvárosi cég egyik kohója augusztusban, a másik novemberben leállt, ezek az ipari létesítmények 3-4 hónap után már nem indíthatók újra. A vasmű kokszolója is leállására készül, ha ezt nem tudják megakadályozni, akkor a vasmű hideg- és a meleghengerműve alapanyag nélkül marad, a Dunaferr felszámolása pedig elkerülhetetlenné válik, tájékoztatott a Népszava, amit az Index szúrt ki.
Az üzem hosszú ideje a csőd szélén, a mögötte álló részvénytársaság adósságát több tízmilliárdra becsülik, emiatt a beszállítók nem hajlandók alapanyagot szállítani. Az orosz–ukrán háború rontott az anyagbeszerzési kilátásokon, a bizonytalan tulajdonosi háttér miatt pedig eladhatatlanná vált a cég.
A Dunaferr jelenleg 4 ezer embert foglalkoztat, a leányvállalatoknál pedig további 1500 ember dolgozik. Nagyságrendileg 10 ezer munkahely és 30-40 ezer ember sorsa függ attól, sikerül-e megmenteni az ország legnagyobb kohászati-gépészeti komplexumát.
A tanácskozáson Jevgenyij Tankilevics, a vasmű orosz irányítója is részt vett, aki elmondta, hogy cége a magyar kormánytól vár segítséget. Pintér Tamás 15 településvezetőt és 4 országgyűlési képviselőt hívott meg, utóbbiak közül senki sem jelent meg.
A tét óriási, ha nem lesz megoldás, akkor soha nem látott szociális katasztrófa fenyegeti Dunaújvárost és térségét, 16 települést. Több ezer ember létbiztonsága kerül veszélybe, amire nem válasz a gyurcsányozás és nem válasz az orbánozás
- írta közösségi oldalán Pintér Tamás.
Mészáros Lajos, a dunaújvárosi körzet képviselője értelmetlennek látta ebben a körben megvitatni a Dunaferr súlyos problémáját.
Címlapkép: Getty Images