Rendeletben módosította a kormány a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvényt, ami nem véletlen. A Portfolio értesülése szerint minderre a Dunaferr ügye miatt került sor, ugyanis így megindulhat a társaság felszámolása. A lap úgy tudja, hogy ez egyúttal lehetőséget is ad a helyzet rendezésére, új tulajdonos bevonásával. Az idő viszont sürgető, ugyanis a gyár leállítása az utolsó szakaszához érkezett.
Nagyon fontos rendeletet hirdetett ki a kormány kedd este a Magyar Közlönyben a Dunaferr szempontjából, ami egyébként sejtelmesre is sikeredett, mert a rendelet nem nevesíti a dunaújvárosi gyárat, viszont a megfogalmazásból egyértelműen be lehet azonosítani, hogy a veszélyhelyzeti intézkedés a vasmű miatt született - vette észre a Portfolio.
A jogszabály ugyan nem nevesíti a dunaújvárosi gyárat, a portál szerint egyértelműen be lehet azonosítani, hogy a veszélyhelyzeti intézkedés a vasmű miatt született.
Az Orbán Viktor által aláírt, és szerdán már hatályba is lépett rendelet a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvényt számos ponton módosítja, ezek közül a legfontosabbak, hogy:
„(1) A Ctv. 84. § (1) bekezdését azzal a kiegészítéssel kell alkalmazni, hogy ha a cégbíróság hivatalból tudomást szerez arról, hogy a cég
a) több mint négyszáz napja nem tett eleget a számviteli törvény szerinti éves beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének, és
b) az utolsó letétbe helyezett éves beszámolója szerinti értékesítésének nettó árbevétele eléri vagy meghaladja a tízmilliárd forintot,
a cégbíróság 3 munkanapon belül kezdeményezi a cég ellen felszámolási eljárás megindítását.
(2) A végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.”
A lap szerint kormányrendeket fenti idézete alapján kikövetkeztethető, hogy a kabinet a Dunaferre szabta ezt a döntését. A dunaújvárosi vasműre ugyanis igaz mindkettő fenti feltétel, vagyis a Dunaferr legutóbb 2021. július 7-én tett közzé beszámolót a 2019-es évéről (ami 524 nap, ami több mint a rendeletben megszabott 400 nap), a 2020-as és 2021-es üzleti évét még nem ismerjük, árbevétele 2019-ben 288 milliárd forint volt, vagyis a 10 milliárd forintos határ felett áll.
Mindez a Portfolio szerint azt jelenti, hogy a kormány rendeleti úton intézkedett a vasmű felszámolásáról, és ez ellen nem lehet fellebbezni.
Vagyis a dunaújvárosi vasműgyárban hamarosan megjelenhet a vagyonfelügyelő.
A Portfolio szerint ez az intézkedés azonban azt is jelentheti, hogy kormány így készíti elő a vasmű tényleges megmentését. A lap információi szerint ugynais az állam nem akarja hosszú távon tulajdonba venni a vasművet, hanem így készíti elő, hogy minél előbb eladhassák azt egy nemzetközi szereplőnek.
Múlt héten állítólag a Vasmű téren tettek látogatást a Liberty Steel emberei, ami azt valószínűsíti, hogy ez a cég lehetne a kiszemelt vevő.
Címlapkép: Getty Images