Jól látható a vízszintemelkedés mind a Balatonon, mind pedig a Velencei-tavon. Tavaly szeptember óta a tavaink 20 centiméterrel magasabbak, mint a minimális vízállások idején.
A vízgyűjtő területeken lehulló csapadék a nagy folyóink szempontjából a meghatározó, és nem az, ami Magyarország területén esik. Eszerint pedig a kelet-európai országokban és a hegyekben, tehát főleg a kárpátaljai vízgyűjtő területeken esik több csapadék most és a következő napokban
- mondta el az InfoRádióban Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
A jelentős emelkedés tehát annak köszönhető, hogy novemberben, decemberben már nem volt annyira száraz a vízgyűjtő terület, és az érkező csapadék le tudott folyni a tavakba.
Január első tíz napjában a Balaton vízgyűjtő területén az egész havi átlag, a Velencei-tó vízgyűjtőjén pedig az átlagcsapadék 178 százaléka hullott le.
A Velencei-tó szintje most már 80 centi körüli, de még mindig nagyon sok hiányzik a tavaszi, ideális, 160 centiméteres magassághoz. Ha a most következő hónapokban az átlagosnál minden egyes hónap májusig jóval csapadékosabb lesz, akkor közelíthetjük meg az ideális nyár eleji vízállásokat mind a Balatonon, mind pedig a Velencei-tavon.
Címlapkép: Getty Images