Februárhoz képest élénkebb volt a március a lakáspiacon. Havi szinten ugyanis 6,6 százalékkal nőtt a kereslet. A feladott hirdetések pedig majdnem 10 százalékkal bővültek. A naptárhatást is figyelembe véve viszont stagnálást mutatnak a számok. A kereslet stabilizálódásában szerepet játszik a szezonalitás, valamint a bázishatás, tavaly márciusban ugyanis a háború, az energiadrágulás, az inflációs helyzet miatt sokkhatás jellemezte a piacot. Összességében márciusban már 200 ezer eladó vagy kiadó lakást hirdettek meg, ez pedig megfelelő alapot nyújthat egy tartós lakáspiaci élénküléshez.
Rendkívüli hónapot zárt márciusban az országos lakáspiac, havi szinten stabilizálódott a kereslet több hónapos csökkenés után, a kínálat pedig szintén bővült - áll az ingatlan.com március havi kereslet-kínálati összesítőjében. Az elemzésből az is kiderül, hogy összesen több mint 200 ezer hirdetés fölé nőtt az eladó és kiadó ingatlanpiaci kínálat.
Lélektani határ fölé nőtt a kínálat
Márciusban az eladó lakások és házak iránti érdeklődések száma 6,6 százalékkal nőtt februárhoz képest. A feladott hirdetések száma pedig közel 10 százalékkal növekedett havi szinten. Február viszont három nappal rövidebb volt, ezért a naptárhatással tisztított adatok szerint havi szinten a kínálati oldalon stagnálásról, a keresletben pedig minimális, 3 százalékos csökkenés látható az előző hónaphoz képest. Az eredmények elsősorban a szezonalitásnak köszönhetők, tavasszal ugyanis rendre lendületet kap a lakáspiac. A múlt hónap végére már összesen több mint 200 ezer eladó és kiadó ingatlanhirdetés adta a teljes kínálatot. A 200 ezer hirdetés ténylegesen 160 ezer ingatlant foglal magában, vagyis a kínálatbővülés ellenére a hirdetések 80 százaléka egyedi ingatlant tartalmaz.
Stabilizálódott a kereslet
Kétségtelen, hogy az eladó lakóingatlanok iránti érdeklődések stabilizálódása irányváltást jelent az elmúlt hónapok csökkenéséhez képest. Ugyanakkor éves szinten azért még így is 40 százalékkal visszafogottabb a kereslet. Fontos kiemelni, hogy a márciusi adatokat több tényező befolyásolta, többek között a bázishatás. Tavaly márciusban ugyanis túlzás nélkül több tényező is sokkolta az ingatlanpiacot: Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja, az energiadrágulástól való félelem és az infláció gyorsulása negatív trendeket indított be
- mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Hozzátette: az éves változást meghatározzák az említett bázishatások is, ennek ellenére elmondható, hogy záródik a keresleti-kínálati olló. A változás köszönhető, hogy az érdeklődések márciusban nem csökkentek tovább.
A szakember szerint egyelőre kérdés, hogy a keresleti oldalon látható javulás mennyire lesz tartós. Mindenesetre vannak kedvező jelek. Egyrészt a legfrissebb adatok szerint az infláció már elérte a csúcspontját és az árindex mérséklődésére lehet számítani. Az infláció visszahúzódásával párhuzamosan pedig középtávon a kamatkörnyezet is kedvező irányba változhat, azaz a lakáshitelek kamata is csökkenhet. Az országos kínálat pedig már elég széles ahhoz, hogy a kereslet a következő időszakban emelkedő pályára álljon. A költözést eddig a bizonytalan környezet miatt halogató vevőjelölteket visszacsalogathatja a piacra az alkupozíció erősödése, ugyanis a korábbi időszakhoz képest nagyobb diszkontot árengedményeket érhetnek el.
Címlapkép: Getty Images