Amikor szakembert keresünk, mindannyian szeretnénk tiszta képet kapni arról, mennyibe fog kerülni a megálmodott projektünk. Ez különösen fontos a nagy áremelkedések idején. Mindig érdemes több árajánlatot is bekérni különböző szakemberektől, hogy legyen összehasonlítási és választási lehetőségünk - írta a Tudjukki.
A lap szakemberek és szolgáltatók körében végzett felmérést, és az árajánlatok elemzésével feltárták, hogyan változtak bizonyos szakmunkák és szolgáltatások árai az elmúlt évben, és cikkükben abba is betekintést engednek, mi várható a közeljövőben.
A felmérés eredménye mindenkinek hasznos lehet annak, akik építkezésbe és felújításba vágnának, és természetesen a szakembereknek is, akik pontosabb képet kaphatnak a szakmájukban történt áremelkedésről és a versenytársak terveiről.
Az adatokat 2023. májusában gyűjtötték, országszerte 324 szakember részvételével.
A felmérésből kiderült:
- A szakemberek több mint háromnegyede emelt árat az elmúlt évben.
- A legnagyobb drágulás a vízvezeték-szerelők, tetőfedők és épületgépészek körében történt.
- A közeljövőben a szakemberek egyharmada számol további áremeléssel.
Mi történt az elmúlt évben, és mi várható még?
Az elmúlt évben történt infláció természetesen az építőipart és a szolgáltatókat is érintette. A KSH adatai alapján a szolgáltatások díja 14.1%-kal, ezen belül pedig a lakásjavítás és -karbantartás 20%-kal emelkedett egy év alatt 2022. áprilisához viszonyítva. A kutatás erre a szegmensre, nevezetesen a szolgáltatásokra, leginkább pedig a ház- és lakásfelújításban bekövetkezett inflációra irányult.
A felmérés alapján a megkérdezett szakemberek 77%-a emelte árait az elmúlt évben.
A legtöbb válaszoló 10-20% közötti áremelkedést vallott. Az árat emelő szakemberek körében az átlagos áremelés mértéke 17%-os volt, mely meghaladja a KSH áprilisi szolgáltatási inflációs adatait, de alulmarad a lakásjavítás és -karbantartás 20%-os emelkedéséhez képest.
Az elkövetkező három hónapra a szakemberek közel egyharmada tervez további áremelést.
A további áremelést fontoló szolgáltatók átlagosan 11%-os emelést terveznek a következő három hónapra.
Ugyanakkor a szakemberek többsége nem számol további áremeléssel, és óvatos a közeljövöt illetően. Az áremelés okaként az anyagok és nyersanyagok magasabb árait a szolgáltatók 60%-a, az elektromos áram, üzemanyag és más energiaforrások árait 56%-uk, a versenytársak magasabb árait pedig 27%-uk jelölte meg.
Címlapkép: Getty Images