Lakossági fórumon tiltakoztak a bátonyterenyei akkufeldolgozó miatt a helyi lakosok, ugyanis kiderült, hogy a cég az eddig bejelentett kapacitásának dupláját, közel 85 ezer tonna selejtes vagy hibás akkumulátort dolgozna itt fel, amihez már újabb területeket vásárolt fel.
Zsúfolásig telt csütörtökön a Nógrád megyei Bátonyterenye kétszáz fős művelődési háza, ahol a Népszava beszámolója szerint a helyi lakosok azért gyűltek össze, hogy tiszta levegőt és egészséges környezetet követeljenek maguknak a város melletti koreai akkumulátor-feldolgozó gyártól. A bátonyterenyei üzem nemrégiben azért került be a hírekbe, mert június elején tűz ütött ki a létesítményben, az emiatt ellenőrzésre érkező kormányhivatalnokok pedig rosszul lettek, a torkuk kapart, bőrkiütések jelentek meg rajtuk. Az ellenőrök megállapították:
az üzemből dőlő bűz simán elérheti a 21-es út túloldalán álló lakóházakat is.
A kisváros szélén 2021 óta működik a koreai SungEel Hightech Hungary Kft. üzeme, amit az elmúlt két évben tizenkétszer büntettek meg különféle visszásságok miatt. A fórumon elhangzott: a beruházó gond nélkül fizeti a büntetéseket, majd működteti tovább a jogi követelményekre fittyet hányva az egészet, hiszen míg Magyarországon nem, de otthon, Dél-Koreában már személyes vagyonával felelt volna mindezért.
Mint kiderült, a cég az eddig bejelentett kapacitásának a dupláját, közel 85 ezer tonna selejtes, vagy hibás akkumulátort dolgozna fel Bátonyterenyén, amihez a város közelében újabb területeket vásárolt fel. A Népszavaz azt írja, emiatt
a helyiek még inkább aggódnak, hiszen a mérések szerint a 18 ezer fős település levegője az egyik leginkább szennyezett az országban.
Bár a fórumot hivatalosan azért szervezték meg, hogy a lakosság és a döntéshozók között párbeszéd alakulhasson ki, arra sem Nagy-Majdon József, a település fideszes polgármestere, sem Becsó Zsolt, a térség országgyűlési képviselője nem ment el. A fórum résztvevői viszont abban megállapodtak, hogy jövő péntekre tüntetést szerveznek a gyár elé, hogy így tiltakozzanak a környezetszennyezés ellen.
Címlapkép: Getty Images