Ezek a magyar cégek most jól járhatnak: ők kaphatják olcsóbban az áramot júliustól

Agrárszektor 2023. június 29. 09:13

Június közepén a magyar kormány bejelentette, hogy körülbelül 5 ezer magyar agrárvállalkozás részére fog könnyítést nyújtani az áramszerződéseknél. Ez mindenképpen jól hangzik, de vajon mennyire gondolják igaznak az ágazat szereplői? Hogy látják a szakemberek, mennyi valósulhat meg ebből az intézkedésből? Az Agrárszektor most ennek járt utána.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter június 19-én a Kormányinfón jelentette be, hogy a kormány könnyítést nyújt magyar kis- és közepes vállalkozások számára az áramszerződéseknél. Ennek értelmében 2023. július 1-től az intézkedés hatálya alá tartozó vállalkozásoknál árplafont vezetnek be a fix áras áramszerződéseknél. Három ágazatnál, a feldolgozóipar, a szálláshelyszolgáltatás és raktározás-szállítás a kis- és közepes vállalkozásoknak a nettó 200 euró/MWh árszintet határozza meg, a szolgáltatók az érintett cégeknek ennyit számlázhatnak ki. A különbözetet, azaz a 200 euró feletti részt a kormány az állami költségvetési forrásból az energiaszolgáltatók felé ki fogja egészíteni - írta az Agrárszektor.

Az Agrárszektor korábban utánanézett, hogy a kormányrendelet alapján az egyet ágazatoknál mely főtevékenységgel rendelkező vállalkozások élhetnek ezzel a lehetőséggel. A jogszabályból azonban nem derült ki, hogy az adott ágazati szereplők mit gondolnak az intézkedésről, és hogy látják, mekkora segítséget fog az jelenteni a vállalat működését illetően. Az Agrárszektor tehát erről kérdezte meg az érintetteket.

Vannak olyan ágazatok, ahol a túlélés záloga lehet ez az intézkedés

Ez az intézkedés mindenképpen jó hírt jelent azon húsipari szereplők számára, akik olyan áramszerződéseket kötöttek, amelyek mostanra rendkívül kedvezőtlenné váltak – mondta el az Agrárszektor kérdésére Éder Tamás. A Hússzövetség elnöke beszélt arról is, hogy az árplafon ideiglenesen csökkenti azokat a teherkülönbségeket, amelyek a piaci versenyzők költségei között keletkeztek amiatt, hogy eltérő időszakra és eltérő kondíciók mellett kötötték meg a szerződéseiket a szolgáltatókkal. Mint fogalmazott, valószínűleg vannak olyan vállalkozások is, amelyeknek ez a kedvezményes lépés a további fennmaradást és működést teszi lehetővé, mert különben már azon gondolkodtak volna, hogy a magas költségek miatt – ideiglenesen – felhagynak a tevékenységgel.

A cikk folytatása az agrárszektoron olvasható, ITT!

Címlapkép: Getty Images