Az uniós átlag 90 százalékát közelítették a magyarországi élelmiszerárak tavaly – az Eurostat kimutatása szerint. Romániában és Lengyelországban lényegesen olcsóbban, Szlovákiában viszont drágábban adták a termékeket, mint nálunk. A GKI úgy számol, már csak a bolgárok életszínvonala rosszabb a magyarokénál az Unióban, írja az rtl.hu.
Az alapvető élelmiszerek drágulása hizlalta legjobban az inflációt Magyarországon. A vajért több mint kétszerannyit, a kenyérért pedig majdnem kétszerannyit kértek tavaly év végén, mint év elején. Már 12. hónapja nálunk drágul legjobban az élelem az Unióban.
2022-ben 4,4 százalékponttal, az uniós átlag 89,9 százalékára emelkedtek az élelmiszerárak Magyarországon az Eurostat szerint. Miközben Ausztriában 107, Szlovákiában pedig nagyjából 102 százalékra rúgott az árszínvonal, Lengyelországban a 74, Romániában pedig a 72 százalékát sem ért el a tagállamok átlagának, a határ mellett élő magyarok román boltokba járnak vásárolni Magyarországról.
A gazdaságfejlesztési minisztérium két helyettes államtitkára tavaly decemberben elismerte, hogy felerészt belső tényezők okozták a kiugró drágulást Magyarországon, főleg a forintgyengülésre hivatkoztak. A GKI szerint a magyar fizetésekből kevesebbre telik, mint máshol. Úgy számolnak, már csak Bulgáriában rosszabb az életszínvonal az Unióban, mint nálunk.
Míg Románia messze volt mögöttünk 2010-ben, 2022-ben már a kereseti színvonalban előzte a magyarokat, idén már eléggé látványosan. És ugyanez igaz a lengyelekre is. Magyarország itt a sereghajtó
- mondja Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
Egy átlagos magyar tavaly az uniós átlag 72 százalékát költötte fogyasztásra, 16 százalékponttal kevesebbet, mint egy átlagos román – az Eurostat eltérő árszínvonal figyelembevételével készült kimutatása szerint.
Címlapkép: Getty Images