A reálbérek csökkenésével a kiskereskedelmi forgalom volumene is csökken szinte valamennyi üzlettípusban. A bérleti díjak pedig az MNB jelentése szerint jelentősen emelkedtek. A regionális városok bevásárlóközpontjaiban már lassan minden 10. üzletegység kihasználatlanul áll - számuk 2022 vége óta csaknem duplázódott. Ingatlanpiaci szakértőktől tudta meg a Pénzcentrum, hogy jellemzően a kedvezőtlenebb lokációjú, kevésbé karbantartott, nem hatékony üzlethelyiségeknél látható bezárási hullám. A KSH adatai szerint egy év alatt 4 százalékkal csökkent az itthon üzemelő üzletek száma, 2019-hez képest pedig már-már félelmetes mértékben.
2023. első félévben a reálgazdasági folyamatok nem voltak támogatóak a kereskedelmiingatlan-piacon - kezdi legfrissebb kereskedelmiingatlan-piaci jelentését az MNB. A kiskereskedelem kapcsán a jegybank kifejtette, hogy a reálbérek csökkenésével a kiskereskedelmi forgalom volumene is csökken szinte valamennyi üzlettípusban, írja a Pénzcentrum.
Mint az elemzés részletezi, a legnagyobb – 2022-ben 45,6 százalékos – súlyt képviselő élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 4,0 százalékkal csökkent a forgalom éves alapon.
Legnagyobb mértékű (18,1 százalékos) volumen-csökkenés az üzemanyagtöltő állomásokon történt, a csökkenés magas mértéke egyrészt az üzemanyagárstop 2022. decemberi megszűntetésével, másrészt pedig a 2022. au gusztusi magas értékesítési volumennel magyarázható.
A folyó áras értékesítések tekintetében, a 2023. január–augusztus időszakban az üzemanyag-kereskedelem mellett a bútor és műszaki cikk üzleteknél figyelhető meg csökkenés, éves összevetésben 5,3 százalékos. Az üzemanyag-kereskedelem nélküli kiskereskedelmi forgalmon belül, folyó áron számolva az online csatornák aránya a 2021-es 11,4 százalékról 2022-ben 10,2 százalékra, majd 2023 első nyolc hónapjában 9,3 százalékra csökkent
- sorolja a jelentés, amely szerint ennek bőven nyoma van a kiskereskedelmi ingatlanpiacon is.
Ráadásul, mint írják, 2023-ban budapesti másodlagos és a regionális városokban található bevásárlóközpontok kínálati bérleti díjai emelkedtek.
2023. első félévben a 100–150 négyzetméter területű kiskereskedelmi üzlethelyiségek tipikus kínálati bérleti díjsávjainak középértékei emelkedtek vagy stagnáltak a 2022. év végi szintekhez képest. Az egyes kategóriákat tekintve, amíg a budapesti elsődleges bevásárlóközpontok és a bevásárló utcák jellemző kínálati bérleti díjai nem változtak, addig a budapesti másodlagos bevásárlóközpontok bérleti díja emelkedett leginkább. Ez utóbbiak esetén, a koronavírus-járvány idején lecsökkent bérleti díjsáv visszatért 2019-es, 30 és 50 euro/négyzetméter/hó közötti szintjére. Egy enyhébb emelkedés figyelhető még meg a regionális városok bevásárlóközpontjainak kínálati bérleti díjaiban is, itt a díjsáv teteje emelkedett 35-ről 40 euro/négyzetméter/hó szintre
- részletezték.
2023. első félévben kihasználatlanság tekintetében a regionális városok bevásárlóközpontjai esetén történt emelkedés, a 2022. év végi 5,5 százalékos szintről 9 százalékra. A budapesti bevásárlóközpontok esetén stagnálás, az elsődlegeseknél enyhe csökkenés mutatkozik.
Ezek az üzletek lehetnek veszélyben
Az ICON esetében nem érzékelhető ilyen hatás. Bizonyos rétegeknél észlelhető az impulzív vásárlás és az egyéb kiadások kerülése, így a tudatosabb költekezés nyer teret, mely hatással van a retail ingatlanok forgalmára is. Emellett a kedvezőtlenebb lokációjú, kevésbé karbantartott, nem hatékony üzlethelyiségeknél látható bezárási hullám
- mondta a Pénzcentrum megkeresésére Kákosy Zsolt MBA MRICS, a többek között a MOM Parkot is üzemeltető ICON Real Estate Management property management szenior igazgatója.
A szakember arról beszélt, hogy a bérleti díjak enyhén emelkedő tendenciát mutatnak. A retail-egységek esetében nagyon sok egyéni jellemző van jelen az üzlethelyiségek elhelyezkedésétől függően - mekkora, milyen hosszú futamidejű bérlet, hol található, stb. 20 és 100 euró/négyzetméter között alakulnak jelenleg a havi bérletidíjak áfa nélküli értékei.
A teljes cikk a Pénzcentrum oldalán olvasható.
Címlapkép: Getty Images