Bár általában előnyt jelent a felsőfokú végzettség, annak hiánya nem zárja ki, hogy valaki álomfizetést érjen el. Magyarországon a tíz legjobban fizető állás közül három esetében nem szükséges diploma a pozíció betöltéséhez, és kettő esetén a fizetések átlépik a 2 millió forintos határt. A Pénzcentrum megvizsgálta, hogy melyek ezek a munkakörök, amelyek jóval meghaladják a magyar átlagbért, ugyanakkor nem követelmény hozzájuk az egyetemi végzettség.
A KSH legfrissebb adatai alapján 2023 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 621 200, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 427 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,1, a nettó átlagkereset 14,0, a reálkereset pedig 5,7%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A bruttó kereset mediánértéke 489 400, a nettó kereset mediánértéke 338 500 forintot ért el, 16,0, illetve 15,3%-kal volt magasabb az előző év azonos időszakinál.
Az elmúlt hetekben jelent meg a KSH legfrissebb, szakmákra és korosztályokra szétbontott átlagkereseteket tartalmazó adatbázisa. A Pénzcentrum korábbi cikkében is összegyűjtötte a legjobban fizető szakmákat, most pedig azokat válogatta ki, melyekhez a felsőfokú végzettség nem feltétélen elvárás.
A légiforgalmi irányítók vezetik a listát
Ezek alapján idén is a lista abszolút első helyét a légiforgalmi irányítók tudhatták magukénak, akik hosszú évek óta töretlenül vezetik a kereseti listát. Korábban is jellemző volt a szektorra a magas béremelések eszközölése, és ez idénre sem alakult máshogy, a tavalyi közel bruttó 2,3 millió átlagos fizetést idénre bruttó 2,6 millióra emelték, ami nagyjából 16,3%-os emelést jelent, ezzel pedig a legjobban fizetett szakma, melyhez nem előfeltétel a felsőfokú végzettség. Ezért cserébe egy hosszadalmas és különösen szigorú tesztet kell elvégezni, melyet ráadásul mindössze egyetlen alkalommal lehet elvégezni.
Szintén nem történt változás a második helyet elérőket illetően sem. A légi-forgalmi irányítót a törvényhozó, miniszter, államtitkár követi átlagosan bruttó 2 111 593 forintos keresettel, ami azt jelenti, hogy ebben a szférában is átlépte az átlagos bruttó bér a bűvös 2 millió forintost határt. A magyar politikusok jelentős része általában rendelkezik valamilyen felsőfokú végzettséggel, ezek általában jogi vagy közgazdasági egyetemen megszerezhető diplomák, azonban az sem ritka, hogy valakinek nincs diplomája és mégis sikeres karriert fut be.
Parlamenti képviselők és kormánytagok
A magyar jogszabályok csak a szakállamtitkároktól követelnek meg szakirányú felsőfokú végzettséget, a parlamenti képviselők és kormánytagok számára továbbra sem követelmény a diploma. Ugyanez vonatkozik a helyi önkormányzatok kinevezett vezetőire is, akik átlagosan bruttó 943 262 forintot vihetnek haza havonta, amivel ők így a lista 8.helyét foglalják el. 2022-ről 2023-ra a legkisebb mértékben a sportolók és mozdonyvezetők bére emelkedett, míg a legnagyobbat a tőzsde- és pénzügyi ügynökök, brókerek kapták, közel 23%-al.
A tőzsde- és pénzügyi ügynökök, brókerek a tavalyi évhez viszonyítva előrébb került a listában. Míg 2023-ban a szintén előkelő 4. helyen volt, idén leszorította a sportolókat és felkerült a dobogó 3. helyére az átlagosan bruttó 1 612 064 forintos fizetéssel. A rendszerben jelenleg nem létezik olyan szakterület, mint a bróker. A legtöbben, akik ilyesmivel foglalkoznak általában valamilyen műszaki végzettséget szereztek - mérnökök, matematikusok, programozók stb. Mivel ezeken a képzéseken sajátítják el a logikus gondolkodás mellett a számokkal való munka magabiztosságát is. Azonban nem feltététel a végzettség, ha valakinek jól megy a számolás, logikus gondolkodása van és affinitása, hogy akár könyvekből vagy videókból rálátást nyerjen a pénzügyi világra, az már lehet bróker. Természetesen ne feledkezzünk meg saját tapasztalat fontosságáról sem.
Mi a helyzet a sportolókkal?
A listában ugyan tavalyhoz képest lejjebb csúszva, de még így is a 4. helyen találhatóak a sportolók. Bár az átlagos fizetésük már nem éri el a 2 milliót, így is havonta átlagosan bruttó 1 520 933 forintot kapnak, ami a tavalyihoz képest közel 8%-os emelést jelent. Az élsportolók számára sokszor nagy kihívást jelent sportkarrierjük és tanulmányaik vagy munkájuk összehangolása, sokan pedig kénytelen letenni a voksot az egyik tevékenység mellett. És ugyan sokan rendelkeznek akadémiai tudással ezen a területen belül a felsőfokú végzettség alapvetően nem elvárás.
Innentől kezdve a listát illetően nagy változás nincsen, de míg tavaly a szoftverfejlesztő éppen becsúszott az egymillió forintos álomfizetés fölé, idénre megtartotta ezt a stabil helyét és az egyéb szoftver- és alkalmazásfejlesztő, -elemző, valamint az alternatív gyógymódot alkalmazók is bekerültek az álomhatár fölé.
A szoftverfejlesztés területen tevékenykedők előző évben átlagosan bruttó 1 016 263 forintos fizetést vihettek haza. Ez idénre bruttó 1 189 056 forintra nőtt, ahogy az egyéb szoftver-és alkalmazásfejlesztő, -elemzők pedig bruttó 1 115 140 forintot kaptak. Ezen a területen sem hátrány, ha valaki rendelkezik diplomával, de egy általános fejlesztő vagy rendszergazda nem feltétlenül használja a felsőoktatásban szerzett tudás minden elemét a munkája során. Részben emiatt, részben a folyamatos szakemberhiány következtében egy fél éves gyorstalpaló után is válhat valakiből szoftverfejlesztő.
Az alternatív gyógymódot alkalmazó terapeuták fizetése áll a következő helyen, 7.helyen az átlagos bruttó 1 043 574 forinttal. Ez a felkapott terület számos alternatív gyógymódot foglal magában, a hagyományos kínai orvoslástól a reflexológiáig és a természetgyógyászatig. Bár szakirányú szakmai végzettség szükséges, de felsőfokú diploma csak bizonyos esetekben követelmény. A rendeletek szabályozzák, hogy mely természetgyógyászati ágazatok művelhetőek orvosi diploma nélkül, és melyekhez szükséges orvosi végzettség.
Egyéb foglalkozások
Az előző évhez hasonlóan a mozdonyvezető idén is felküzdötte magát a listára. A statisztikák alapján ők átlagosan bruttó 868 893 forintot keresnek, ami közel 8,5%-os emelés a tavaly bruttó 800 324 forinthoz képest, de ha a 2022-es adatokat nézzük, ahhoz képest ez már egy igen jelentős ugrás, több, mint 20%-al nőtt a mozdonyvezetők bére az elmúlt 2 évben.
A rendszergazda szakma hasonlóan a szoftverfejlesztőhöz bootcamp során is elsajátítható terület. A fizetésük lényegében nem sokkal tér el a felsőfokú végzettséggel rendelkező kollégáktól, ráadásul a rövidebb képzés miatt gyorsabban el tudnak helyezkedni a munkaerőpiacon, ami plusz előnyt jelent.
A top 10-en felül a portál megvizsgált még néhány foglalkozást: az író (újságíró nélkül) átlagosan havonta bruttó 760 735 forintot is megkereshet, de azt fontos hozzátenni, hogy azért ehhez szerencsére is szükség van. Ezen felül a szerszámkészítő átlagosan bruttó 752 302 forint bevételéllel számolhat, míg a grafikus bruttó 698 785 forinttal.
A teljes cikk a Pénzcentrumon olvasható.
Címlapkép: Getty Images