Több támogatási programról is határozott a békéscsabai közgyűlés csütörtökön. Határoztak arról, hogy az idei költségvetésből 15 millió forintot biztosítanak a vállalkozásfejlesztési célelőirányzatra, és elfogadtak egy 2024-2027-re vonatkozó vállalkozásfejlesztési támogatási programot a város területén működő mikro- és kisvállalkozások, valamint egyéni vállalkozók gép- és technológiafejlesztésére. A vissza nem térítendő támogatás a megvalósított gép- vagy technológiafejlesztő beruházás összköltségének legfeljebb 50 százaléka, de maximum 750 ezer forint lehet. A támogatásra pályázni kell.
Határoztak a képviselők egy új vállalkozói mikrohitel kamattámogatási programról is: ötmillió forintot adnak a Békés Vármegyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány által kezelt mikrohitel programnak; az alapítvány a részére átadott pénzeszközt békéscsabai székhellyel vagy telephellyel rendelkező mikrovállalkozások által igénybe vett hitel kamattámogatására használhatja fel.
Az alapítvány által támogatott hitel 2025. december 31-ig igényelhető; futamideje 36 hónap; feltétele, hogy a vállalkozás a jogviszony végéig megtartja a munkavállalói létszámát. Szarvas Péter polgármester az ülésen úgy fogalmazott,
ebben a forrásszűke időszakban szerencse, hogy ilyen csekély összeget is tudnak nyújtani. A korábbi hasonló programot 11 vállalkozás vette igénybe
- hangzott el.
Ötmillió forintos kerettel jóváhagyták a városi tanulmányi ösztöndíj-programot is. Eszerint békéscsabai lakóhelyű, 10., 11. és 12. évfolyamos gimnáziumi, szakgimnáziumi tanulók részesülhetnek 50 ezer forintos támogatásban, ha legalább 4,8-as tanulmányi átlagot érnek el a tanévben. A határozatban olvasható, hogy az első félév végén 116 békéscsabai diák érte el ezt a szintet, amely meghaladja a keretet; emiatt meghagyták, hogy azt - az ösztöndíjjal érintett tanulók létszámának függvényében - elképzelhető, hogy módosítani kell majd.
A közgyűlés elfogadta a 40 oldalas tanya- és külterület fejlesztési koncepciót is, amely - mint az előterjesztésben írták - megalapozó dokumentuma lehet fejlesztési pályázatok beadásának. Szente Béla az ülésen elmondta, egy 2023-as törvény módosította a tanya meghatározását, Békéscsabán 1015 lakóingatlan sorolható ide, 1888-an élnek a tanyavilágban, 18 százalékuk 65 év feletti.
A békési megyeszékhely az egyik legnagyobb tanyás külterülettel rendelkező alföldi település
- olvasható az előterjesztésben is. Megjegyezte, hasonló számok voltak 2010-ben is, így kijelenthető, hogy
nem csökken drámaian a tanyán élők száma.
Hozzátette: mintegy 700 emberrel nőtt, az ideiglenesen tanyán élők vagy kétlaki életet élők száma.
Az előterjesztés szerint a tanyafejlesztési program javíthatja a tanyai életminőség, valamint gazdálkodás jellemzőit. A programban kiemelten foglalkoznak a helyi termékek piacra jutásának lehetőségeivel; emellett segítheti a dűlőúthálózat infrastrukturális fejlesztését, a parlagfű-mentesítés elterjesztését, erdősítést, meglévő erdősávok kitisztítását, dűlőutak fásítását, a tanyán élők saját erőből történő tanyakörnyezeti felújításait (tanyaudvar, vízelvezető és csatornarendszer, áramellátás), az érintett tanyás területek a mainál rendezettebb arculatának alakulását.
A képviselők úgy döntöttek, hogy a 2024-2029-es időszakra elfogadott programot kétévente felülvizsgálják és minden évben cselekvési tervet készítenek, "a szükséges és megengedhető pénzügyi források hozzárendelésével". Valamennyi határozati javaslatot a jelen lévő 16 képviselő egyhangúlag elfogadta.
Címlapkép: Getty Images