2025-ben a magyar gazdáknak mind az orosz-ukrán háború piaci hatásaival, mind pedig a magas inputárakkal meg kell majd küzdeni, ezért az ellenállóképesség és a minőségi fejlődésre való nyitottság elengedhetetlen - mondta az Agrárszektornak Dr. Petri Bernadett a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezetője, a közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos, aki az AgroFuture 2024 konferencia egyik előadója is lesz.
Az új, 2023-2027 közötti közös agrárpolitika (KAP) a korábbaiknál erősebb zöld elvárásokat fogalmaz meg, amelyek az éghajlatváltozáshoz, a természeti erőforrások használatához, valamint a tájak és a biológiai sokféleség megőrzéséhez kapcsolódnak. Mivel a jelenlegi körülmények - járvány, energiaválság, háború - között a KAP nem lesz elegendő sem a válságkezelésre, sem az uniós zöldmegállapodás végrehajtására, ezért a következő költségvetési ciklusban gyökeres változások prognosztizálhatók, és a közvetlen uniós forrásbevonás ösztönzése is indokolt - tájékoztatta az Agrárszektort Petri Bernadett.
Az eddigi tapasztalatunk szerint a közvetlen források aránya jelentősen növekedett az uniós támogatási rendszerben és ez a növekedés a jövőben is folytatódni fog. A közvetlen uniós források világa új pályázati gondolkodást, új szemléletmódot követel meg a gazdasági szereplőktől
- emelte ki. A mezőgazdaságot és élelmiszerpiacot érintő kiírások alapvetően a Horizon Europe program alatt találhatók. A program második pillérében külön klaszter foglalkozik az agrár-, élelmiszer- és környezeti kiírásokkal, amelynek költségvetése 9 milliárd euró a 2021-27-es ciklusra. Az idei évre 734 millió eurót különítettek el erre a részterületre. Továbbá az AGRIP (mezőgazdasági termékek promóciója) alapban találhatók agrár, illetve élelmiszerpiacra vonatkozó kiírások, amelyek célja az uniós mezőgazdasági termelési módszerek sajátosságainak támogatása.
A szakember még többek között elmondta, hogy a közvetlen uniós források lehívása kapcsán a termelőknek egy európai versenyben kell megmérettetniük magukat, amely során tervezési, és adminisztratív akadályokkal is szembe kell nézniük, ám a miniszteri biztos szerint jelenleg azért nehéz boldogulniuk a gazdáknak hazánkban, mert még nem terjedt el az ezen forrásokra való pályázás módszertana.
A cikk folytatása az Agrárszektoron olvasható, ITT!
Címlapkép: Getty Images