A nyári hónapokban, amikor sorra dőlnek meg az évszázados melegrekordok, felértékelődnek azok az ingatlanok, amelyekben hűsölésre is van lehetőség. Legyen az egy nagyon hatékony árnyékoló vagy hűtőrendszer, vagy a házból néhány lépéssel elérhető medence. Az ilyen „extrák” bizony megnövelhetik az eladó ingatlanok piaci értékét. A Pénzcentrum cikkében most azt vizsgálta meg, hogy mi van, ha olyan ingatlant vásárolnánk vagy éppen adnánk el, ahol már van medence. Szakértőket kérdeztek a medencés ingatlanok piacáról és arról, hogy értéknövelő tényező lehet-e 2024-ben a kiépített fürdőzési lehetőség.
Az OTP Ingatlanpont a Pénzcentrumnak adott válaszában elmondta, hogy az állományukban alapvetően alacsony a medencés ingatlanok száma, ezért nem lehet a teljes piacra vonatkozó trendekről beszámolni.
Megkereséseink alapján azt kijelenthetjük, hogy a medence megléte nem alapvető elvárás egy családi, kertes ház esetében”
– fogalmazott a szakértő.
Hozzáfűzte, hogy amennyiben a medence megfelelő minőségben készült és jól karbantartott, növelheti az ingatlan értékét.
Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője szerint az elmúlt évek történései alapjaiban formálták át az ingatlanpiaci keresletet. A néhány évvel ezelőtti járványidőszakhoz kapcsolódó kijárási tilalom, a saját kerttel rendelkező, családi házak felé fordította a vevői érdeklődést és a medencés házak iránti kereslet is megnőtt. A későbbiekben ez a tendencia nem folytatódott, de bizonyos helyzetekben valóban növelheti az ingatlan értékét a medence megléte, azonban nem mindegyik típus.
A jelenlegi ingatlanpiacon az átlagos vagy jól felszerelt házak esetében legtöbbször még nem épített, hanem a gyorsabban és kedvezőbb áron telepíthető medencékkel találkozhatnak a vevők, hiszen a merev, fémvázas, puha falú medencék elhelyezése jóval olcsóbb
– mondta Benedikt Károly.
Kiemelte, hogy mivel ezek a medencék nem helyhez kötöttek és igény esetén másik ingatlanba költöztethetőek, ezért egyáltalán nem biztos, hogy a tranzakció részét képezik. Ezáltal sem az érdeklődésre, sem az eladási árra nincs komoly hatásuk.
Egy épített medence már inkább befolyásolja az árat, azonban a lakóingatlan elhelyezkedése, állapota és energetikája, valamint a telek nagysága továbbra is jóval hangsúlyosabb az árképzés során”
– hangsúlyozta a DH szakértője.
Kifejtette, hogy a pandémia időszakában valóban egyértelműen előnyt jelentett a medence, viszont az energiaárak változása óvatosságra intette a vásárlókat. A jelenlegi helyzetben a vevők alaposan megfontolják, hogy megéri-e medencét üzemeltetni az otthonukban, hiszen a fenntartási költségekkel is számolni kell. A feltöltés, felfűtés és tisztán tartás pedig befolyásolhatják a megvásárolni kívánt ház rezsijét.
A teljes cikk a Pénzcentrumon olvasható, ITT!
Címlapkép: Getty Images