A második negyedévben a magyar gazdaság negyedéves alapon 0,2 százalékkal zsugorodott.
Az éves összevetésben számolt GDP-bővülés (a kiigazítatlan adatok szerint) 1,5 százalékos volt. Előzetesen a Portfolio által megkérdezett elemzők arra számítottak, hogy az előző negyedévhez képest 0,5 százalékos, a tavalyi második negyedévhez képest pedig 2,3 százalékos lendületet produkál a gazdaság, vagyis a valóság jócskán alulmúlta a várakozásokat - számolt be róla a Portfolio.
Az első negyedévben 0,7 százalékkal volt erősebb a GDP, mint 2023 utolsó negyedévében, és általános volt a vélekedés, hogy a magyar gazdaság túljutott a recessziós, stagnálós periódusán. Ennek alapja az volt, hogy a lakossági reáljövedelmek tavalyi zsugorodását az idén a vártnál is dinamikusabb növekedés váltotta fel, így azt lehetett várni, hogy a háztartások fogyasztása erős húzóerőt fog jelenteni.
Bizonyos fogyasztási szegmensekben ez valóban érzékelhető volt, de összességében a háztartások érezhetően behúzták a féket: egyáltalán nem költekeznek olyan tempóban, ahogy arra számítottak a szakértők.
Talán ennél is kellemetlenebb meglepetés volt, hogy az export húzóereje eltűnt. A gyenge európai konjunktúra, az elektromos autózás terjedésének látványos megtorpanása alaposan leapasztotta a kivitelünk iránti keresletet. Ez pedig azt jelentette, hogy a gazdaság két fontos motorja is alapjáratba került. Ráadásul a külkereskedelmi adatok arra utaltak, hogy a fogyasztás és az export mellett a harmadik fontos felhasználási területen, a beruházásoknál sincs élénkülés.
Címlapkép: Getty Images