"Nem gondolom, hogy általánossá válik az automatikus béremelés, mivel a cégeknek a versenyképességükre kell összpontosítaniuk. A költségek minimalizálása kiemelten fontos a vállalatok számára, és ez vonatkozik a bérekre is" - véli dr. Tóth Ágnes. A Prohuman vezérigazgatójával beszélgetett a Pénzcentrum a 2024-es munkaerőpiaci trendekről és HR-kérdésekről.
Mennyire rugalmasak a munkáltatók a béremelések terén?
Dr. Tóth Ágnes szerint a béremelések a piaci helyzethez igazodnak.
Ha a cégek azt tapasztalják, hogy sok munkavállaló távozik, kénytelenek emelni a béreket. Az elmúlt két évben Magyarországon 10% feletti béremelések történtek évente, részben az infláció hatására. Például az orvosok és nővérek béremelésére állami szabályozás miatt került sor, de a versenyképes szakterületeken, mint a mérnöki pozíciók vagy a magas szintű programozás, szintén nagyobb léptékű bérnövekedés figyelhető meg
- magyarázza.
Mint mondta, egy munkahelynek sok szempontot kell figyelembe vennie. Ez a fajta klasszikus értelemben vett bértárgyalás általában akkor van, ha a cégnél működik szakszervezet. Bizonyos munkahelyeke esetében törvényi előírás, hogy szakszervezetet alakítsanak, és ilyenkor a szakszervezet képviselői tárgyalnak a munkáltatóval a béremelésről. Azonban a legtöbb munkahelyen a béremelések egyénenként és munkakörönként eltérőek, gyakran teljesítményhez kötöttek.
Nem gondolom, hogy általánossá válik az automatikus béremelés, mivel a cégeknek a versenyképességükre kell összpontosítaniuk. A költségek minimalizálása kiemelten fontos a vállalatok számára, és ez vonatkozik a bérekre is. Ha a versenytársak alacsonyabb költséggel működnek, akkor versenyképesebbek lesznek, ezért a munkáltatók nem engedhetik meg maguknak az automatikus béremelést
- tette hozzá.
Ahogy a portál írja, a szakember fél éve vezeti Magyarország piacvezető HR szolgáltatóját, korábban 20 évet töltött a felsőoktatásban, többek között a Budapesti Metropolitan Egyetem elnök-vezérigazgatójaként dolgozott. Az interjúban érinteték többek között a munkavállalói fizetések alakulását, a cafeteria rendszerek helyzetét és a home office kérdését, elemezték a legnagyobb HR kihívásokat és beszélgettek a hazai munkaerőpiac jövőjéről is. A teljes interjú ide kattintva olvasható.
Címlapkép: Getty Images