Nehéz próbatétel jelenleg Magyarországon a nyereséges és versenyképes állattenyésztés, a hazai előállítású tej- és tejtermékek valamint hús árualap előállítása biztosítása. Az okok között keresendő a hazai termesztésű alapanyagok mennyisége és ingadozó minősége, s ezt tarkítja a külföldről beszerezhető vitaminok, mikro- és makroelemek, aminosavak folyamatos változása és beszerzési nehézségei - közölte az Agrárszektornak a Vitafort Zrt. vezérigazgatója, Kulik Zoltán.
A piaci paletta kis-, és közép vállalkozás mellett, nagy agrárcégekkel, nagyüzemekkel telített, sokféle szakmai tudás, tapasztalat érvényesül egyszerre a piacon, sokszor nehezebb helyzetbe hozva a termelőket. Alapvetően az állatlétszám stagnál, a telepek és cégek koncentrálódnak. Érdekes módon a háztáji gazdaságokba történő takarmányértékesítés eladás az elmúlt két évben növekvő tendenciát mutat megnőtt, ami a lakosság növekvő öneállátási igényével hozható összefüggésbe
- közölte az Agrárszektornak Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója
Három egymást követő évben aszállyal kellett küzdeni a magyar mezőgazdaság szereplőinek, erre nagyon régen nem volt példa. Mindez, nem meglepő módon, óriási kihívást jelent a teljes hazai agrárium valamennyi ágazatnára nézve. A háború okozta helyzet pedig összekavarta a gabonapiac látszólagos egyensúlyát, de az euróárfolyam folyamatos változása, a szállítási költségek rohamos emelkedése és a környezetvédelmi előírások erősödése további akadályt jelentenek a termelőknek.
Az európai húsfogyasztási szokások átalakulása sem kedvez a szereplőknek
Az éghajlat eltolódása már most is érezteti a hatását, ez a jövőben sokkal rosszabbá válhat. Hogy mi lehet a megoldás? A dinamikus változások közepett többéves lemaradásokat kell behoznia az ágazatnak a versenyképesség biztosítása érdekében. Nem könnyű a feladat, különösen ebben a szektorban, ahol az évtizedes szokások megváltoztatása nem tűr halasztást. Az export lehet még egy jó irány, de csak olyan vállalkozásoknak, akik fejlesztéssel a versenyképesség útjára léptek vagy ezen az úton indultak el.
A szakember szerint most az látszik, hogy
az elkövetkezendő időkben további üzemi koncentrálódás, kisebb európai és magyarországi állatállomány várható, valamint az eddigiektől eltérő gabonatermelési gyakorlatok válnak szükségessé az országban.
A cikk folytatása aZ Agrárszektorban olvasható, ITT!
Címlapkép: Getty Images