Durva drágulás a szombathelyi uszodában: négyszeres bérleti díjjal szorítják ki a magánoktatókat

HelloVidék 2024. december 4. 09:02

Az eddigi 5000 forintos óradíj helyett novembertől már 22 000 forintot kell fizetniük a magánoktatóknak a Szombathelyi Uszodában, ami jelentős anyagi terhet ró rájuk, valamint a szülőkre is, akik számára így még drágábbá vált a gyermekük úszásoktatása. Ráadásul a belépődíjak is 25 százalékkal drágultak. A fenntartó Vasivíz azt mondja, muszáj volt emelni - írta a Nyugat.hu.


 

Több mint négyszeresére emelték novemberben a szombathelyi uszodában a tanmedence bérleti díját, amivel újra esély van arra, hogy ellehetetlenítik a magán úszásoktatókat

– közölte a Nyugat.hu-val egy érintett szülő.

A probléma nem új keletű: a szezon kezdetén már több Vas megyei szülő és oktató nehezményezte, hogy a Sportiskola (a rivális uszásoktatással foglalkozó intézmény) szinte minden sávot és időpontot lefoglalt, kiszorítva ezzel a magánszereplőket. Akkor az volt a gyanú, hogy a Sportiskola ezzel próbálja rákényszeríteni a magánoktatók diákjait, hogy átjelentkezzenek hozzájuk. Bár akkor kompromisszumok születtek, az újabb, drasztikus áremelés ismét feszültséget keltett.

Egy helyi oktató szerint az áremelés különösen nehezen elfogadható, mivel az uszoda állapota több szempontból is kifogásolható. Elmondása szerint gyakran fordul elő, hogy a gyerekek megsérülnek az órákon, mert a medence környezete nem biztonságos, a víz nem elég meleg, és az algásodás is problémát jelent. Mindemellett kénytelenek voltak elfogadni az emelést, hiszen anélkül nem tudnák folytatni az oktatást.

A bérleti díj növekedése miatt az oktatók is kénytelenek árat emelni, amit végső soron a szülők fizetnek meg. Ez különösen nehéz azok számára, akiknek több gyermekük jár úszásoktatásra.

Így, ha a szülő szeretné a medence mellett nézni gyermekét, teljes árú belépőt kell vásárolnia. Mindez jelentős anyagi terhet jelent, és sok szülő elgondolkodott azon, hogy tudják-e tovább finanszírozni a magánórákat.

A Vasivíz Zrt., az uszoda üzemeltetője azzal indokolta a jelentős emelést, hogy az intézmény veszteséges, és az önkormányzat elvárja a működési költségek csökkentését. A cég szerint az áremelés elkerülhetetlen volt, mivel az uszoda fenntartása évente több száz millió forintos hiányt generál, amit az önkormányzat idén is 200 millió forinttal próbált mérsékelni. A tanmedence korábbi bérleti díját irreálisan alacsonynak nevezték, és hangsúlyozták, hogy a környékbeli uszodák díjait is figyelembe vették a változtatások során.

Az üzemeltető szerint az áremelés ellenére a magánoktatók nagy részével már sikerült megállapodni, és az intézkedések célja a hosszú távú fenntarthatóság biztosítása volt. Ugyanakkor a helyzet továbbra is nehéz: a szülők nem tervezik, hogy átjelentkeznek a Sportiskolához, amit korábban sem választottak, és az anyagi terhek növekedése sokukat arra készteti, hogy újragondolják gyermekeik úszásoktatását.

Az ügy jól tükrözi a helyi közszolgáltatások finanszírozásának nehézségeit, ahol a gazdasági kényszerek és a lakosság elvárásai gyakran ütköznek. Az árak növekedése ugyan részben érthető a veszteségek fényében, de az érintettek számára egyértelműen komoly áldozatokkal jár. A helyzet rendezéséhez további párbeszédre és kompromisszumokra lenne szükség, hogy az oktatók és a szülők is elfogadható megoldást találjanak.

Címlapkép: Getty Images