A szabadság kiadásával kapcsolatban a magyar munkajogban számos főszabály érvényesül, ugyanakkor léteznek egészen különleges, meglepő rendelkezések is. A Pénzcentrum szakértők segítségével mutatja be ezeket az egyedi eseteket. Tudta például, hogy idén kiadott szabadságnak minősül az, ha a munkavállaló 2024. december 30-a és 2025. január 7-e között szabadságon van?
A már kiadott szabadságot a munkáltató kizárólag kivételesen fontos és súlyos okból szakíthatja vagy módosíthatja, és döntését köteles indokolni – hangsúlyozta Nagy Dóra Ágnes, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője a Pénzcentrumnak. Például, míg december 23-án nem hívható vissza a szabadságáról egy eladó a megnövekedett forgalom miatt, egy gyárban történt tűzeset indokolhatja a gyár működéséért felelős munkavállaló szabadságának megszakítását a kárelhárítás és kárfelmérés érdekében. Ugyanakkor kevesen tudják, hogy még ilyen esetben sem szakítható meg az apasági vagy szülői szabadságot töltő munkavállalók szabadsága – emelte ki Nagy Dóra Ágnes.
A munkáltató köteles megtéríteni a szabadság megszakítása miatt a munkavállalónál felmerült károkat és költségeket, továbbá a rendkívüli munkáért járó pótlékot is biztosítania kell. A megfelelő belső eljárásrend és nyilvántartás segíthet elkerülni az év végi problémákat, így a munkáltató felkészülten kezelheti az ilyen helyzeteket.
Szabadság tervezése és kiadása
Az év végi szabadságolási kérdések különös figyelmet igényelnek, hiszen a főszabály szerint a munkáltató köteles a tárgyévben kiadni a munkavállaló teljes éves szabadságát, amely 20 nap alapszabadságból és az életkor, illetve egyéb élethelyzet alapján járó pótszabadságokból áll. Például egy hároméves ikreket nevelő, 33 éves munkavállalónak 8 nap pótszabadság jár évente.
Fontos tudni, hogy a ki nem vett szabadság általában nem váltható meg pénzben.
Kivételként, ha a munkaviszony év közben megszűnik, a megváltásra sor kerülhet. Egyedi szabályként, az apasági szabadság 2025-től a gyermek születésétől számított négy hónapon belül vehető igénybe, a szülői szabadság pedig a gyermek hároméves koráig bármikor kiadható.
Íme, a szabadság kiadásának szabályai
A szabadság kiadása alapvetően a munkáltató joga és kötelezettsége, de előzetesen egyeztetnie kell a munkavállalóval, és az időpontról legalább 15 nappal korábban tájékoztatnia kell. Évente egy alkalommal biztosítani kell, hogy a munkavállaló legalább 14 napot egybefüggően szabadságon tölthessen. A két ünnep közötti leállás során kiadott szabadság teljesítheti ezt az előírást.
A munkavállalók kérésére évente hét nap alapszabadságot, illetve a gyermekek után járó pótszabadságot a kért időpontban kell kiadni, amennyiben ezt időben jelezte a munkavállaló. Nagy Dóra Ágnes hozzátette, hogy 2024 végén kiadottnak számít az a szabadság, amely 2024. december 30-án kezdődik, és a következő évre öt nap átvitelével ér véget.
Szabadság átvitele a következő évre
Speciális szabályként, ha a munkaviszony október 1-je után kezdődik,
az éves szabadság a következő év március 31-ig kiadható.
Hasonlóképp, ha hosszabb betegség vagy szülési szabadság akadályozta a szabadság kivételét, annak kiadása az akadály megszűnésétől számított 60 napon belül esedékes. Külön megállapodás alapján a munkavállaló életkora szerinti pótszabadság akár a következő év végéig is átvihető – tette hozzá Nagy Dóra Ágnes.
Címlapkép: Getty Images