Az elmúlt években a világ lencsetermesztése csökkent, Magyarországon is elenyésző területen termelnek csak lencsét, így a hazai piac importfüggő. A Nemzeti Fajtajegyzékben szereplő két lencsefajta, a 'Pinklevi' és 'Rézi', vetőmagja 2022-től elérhető, ám a termőterület bővítése és a termesztési kedv növelése további támogatásokat igényelne. A lencse tápanyagtartalma miatt egészséges alapanyag, ára azonban az elmúlt években jelentősen emelkedett, ami tovább nehezíti a hazai termesztés és fogyasztás fellendítését. A lencsetermelés aktuális és nemzetközi helyzetéről az Agrárszektor Mendlerné Drienyovszki Nórát, a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet tudományos főmunkatársát kérdezte.
A FAO adatai szerint a világ lencsetermesztése az utóbbi 5 évben 6,5 millió ha-ról lecsökkent 5,5 millió ha-ra. A világ legnagyobb lencse termesztő országai 2021-ben: Kanada, ahol 1,71 millió hektárni területen termesztenek lencsét és az őszi lencse nemesítésnek igen nagy hagyományai vannak. Ezt követi India 1,73 millió hektárnyi területtel, majd és Ausztrália 500 ezer hektárral. Európában (Oroszországon kívül) csak Ukrajnában 5300 hektár, és Észak Macedóniában 67 hektár volt a FAO által regisztrált lencsetermesztést. Magyarországon, ugyancsak FAO adatok szerint, aránylag nagyobb területen termesztették, a csúcsot 1987-ben érte el, ekkor több, mint 10000 hektár volt a termésterület, majd 2002-ben lecsökkent 1000 hektár alá, 2008-ban pedig ez is megfeleződött, 2017 óta pedig nem folyt vetőmagelőállítás - fogalmazott az Agrárszektornak Mendlerné Drienyovszki Nóra, a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa.
A szakértő elmondta, hogy jelenleg a Nemzeti Fajtajegyzékben két államilag elismert lencsefajta szerepel, a Pinklevi és Rézi, melyek a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézetének fajtái és fajtaoltalommal védettek. Mivel a két fajta 2019-ben kapott állami elismerést, a fajták fajtafenntartási lépcsőinek - ami biztosítja a vetőmag megfelelő minőségét - a kiépítése ezután indult el. Magas szaporítási fokú, szuperelit vetőmag először 2022 őszén került eladásra, és nagyságrendileg 30 hektáron indult el a vetőmag további előállítása. Mivel mindkét fajta fajtafenntartási lépcsője kiépített, a vetőmag előállítás folyamatos, így annak elérhetősége is.
Jelenleg még nagy mennyiségekről sajnos nem lehet beszélni mert még csak 2 éve van vetőmag a piacon. Azon dolgozunk, hogy népszerűsítsük és újra fellendítsük a lencsetermesztési kedvet.
- tájékoztatott Mendlerné Drienyovszki Nóra. A NAK 2021-ben közzétett közleményéből kiderült, hogy Magyarországon 2021-ben mindössze 284 hektáron termesztettek lencsét.Ennek ellenére, a 4400 tonnás import mellett közel 200 tonnát exportáltunk, bár ennek nagy része reexport volt. Hazánkban a lencse termesztése nem rendelkezik stabil felvásárlói piaccal, ezért az értékesítés bizonytalan, a kereslet pedig - az importált lencse jelentős mennyisége miatt - csekély a hazai termékek iránt. Az export-import adatok alapján Magyarország jelentős mennyiséget szorul behozatalra.
Magyarország lencse piaca importfüggő. Főleg Kanadából importálunk lencsét.
- magyarázta a szakember.
Címlapkép: Getty Images