A világosra festett nagy felületű épületek, mint színcsapdák, vonzzák a poloskákat – írja a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.
Az ember elsődleges reakciója, hogy próbálja valamilyen módon kiirtani a nem kívánatos bogarakat, elsőként mindig a rovarirtó szerekhez nyúlunk, amivel akár öko lavinát is elindíthatunk. Ugyanis más élőlénycsoportban komoly, akár halálos kárt is előidézhetnek. Elsősorban a rovarokat fogyasztó denevérek és a nem költöző, de rovar táplálékot is fogyasztó madárfajok is elfogyaszthatják ezeket a „potya” táplálékokat.
A jelenségre már Tiszaújvárosban is felfigyeltek, ottani állatbarátok észlelték, hogy a poloskairtást követően az ablakpárkányra lepotyogott, elpusztult rovarok eltűntek, és denevér ürüléket is találtak egyes helyszíneken. Okkal feltételezhető tehát, hogy a repülő emlősök és a madarak összeszedik az elpusztult rovarokat, és ha bizonyos mennyiségű vegyszer az ő szervezetükbe is bekerül, ők is elpusztulhatnak.
Ezért a bükki nemzeti park munkatársai azt javasolják, kerüljük a vegyszeres irtást, inkább kézzel, porszívóval vagy lámpa csapdával szedjük össze a betévedt poloskákat. Illetve használjuk ki az enyhe őszt és azt, hogy a rovarevő állatok még nem vonultak el. A védekezés egyik módja lehet, ha elősegítjük ezeken az élőlényeknek a jobb életfeltételeit, ha odaszoktatjuk őket lakóhelyeinkhez etetéssel, megfelelő madár-, illetve denevérodúk kihelyezésével.