A legtöbben a zöldhulladékot zsákokban kiteszik az utcára, hogy szállítsa el a szemétszállító cég, de azok komposztálhatók, azaz, lényegében termőfölddé alakíthatók a levágott fű mellett a falevelek, a gallyak, a nyesedékek, a faforgácsok és a faaprítékok is. A komposztálás során a növények számára felvehető és hasznosítható tápanyagokat tartalmazó, magas szervesanyag-tartalmú anyag keletkezik, mellyel javítható a talaj szerkezete és minősége, írja a Beol.hu.
A komposztáláshoz mindössze egy komposztálóedényre van szükség, amit most a szemétszállító cég, a Dareh Bázis Hulladékgazdálkodási Nonprofit Zrt. ingyenesen ad azoknak, akik azt igénylik. Erre április 15-éig van lehetőség, az igényeket személyesen a területileg illetékes ügyfélszolgálaton, postai úton (a Dareh Bázisnak címezve: 5600 Békéscsaba, Kinizsi utca 4–6.), valamint e-mailben (kozpontiugyfelszolgalat@dareh.hu) lehet jelezni.
A komposztálóedények feketék, 300 literesek, 110 centiméteres magasak, műanyagból készültek, tehát lényegében nem igényelnek karbantartást. Nincs aljuk, így a talajjal közvetlenül tudnak érintkezni. Felül kell belehelyezni a komposztálni szánt zöldhulladékot, a kész komposztot pedig alul, egy nyíláson lehet kiszedni.
Azért jó a talajnak a komposzt, mert a benne lévő szerves anyagokban a tápanyagok olyan formában vannak jelen, hogy azt a növények könnyen felvehetik. A komposztnak köszönhetően javul a talaj szerkezete, ami segíti a talaj levegőzését; a komposzt sötét színe segíti a talaj felmelegedését; a vízmegkötő képességének köszönhetően pedig javul a talaj vízháztartása.
A komposztálóedényeket ütemezetten viszik ki az igénylőknek, együttműködve az önkormányzatokkal, mondták el a cég vezetői. Akárcsak az igénylés, úgy az átvétel is teljesen díjmentes. Leszögezték, a közterületre kihelyezett zöldhulladékot továbbra is elszállítja a Dareh Bázis Hulladékgazdálkodási Nonprofit Zrt., ugyanakkor azt kérték, hogy házi komposztálással csökkentsék a kirakott mennyiséget, óva ezzel a környezetet.
Ezt lehet a komposztba tenni
A komposztálóedénybe bele lehet pakolni a nyers zöldséget, gyümölcsöt, kávét, teát, fűszer- és gyógynövényeket, tojáshéjat, korlátozott mértékben kartonpapírt, növényevő állatok ürülékét. A kertből pedig a leveleket – kivéve diófáét –, levágott füvet, apróbb gallyakat, alaposan felaprítva, egy-egy vékony rétegben.
A komposztba tilos belepakolni nem tisztán növényi ételmaradékokat és állati eredetűeket, fenyőfák tűleveleit és ágait, tuja jellegű növények leveleit, valamint az olyan szemetet, mint a cigarettacsikk, a pelenka. Nem lehet elhelyezni benne festett és fehérített papírokat, a fémeket, a műanyagokat és az építési törmeléket sem.