A száraz, tavaszi időjárás miatt csak kis számban jelentek meg csípőszúnyogok, nem volt szükség szervezett védekezésre ellenük. Az elmúlt esős napok miatt viszont változott a szúnyogok tenyészőhelyeinek vízellátottsága, és ideiglenes fejlődési helyek is kialakultak, ezért szükségessé vált a lárvák elleni kezelések megkezdése. Első lépésként a Balaton térségében, a Körösök mentén és a Duna alsó szakaszán kezdik meg a védekezést, olvasható a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében
A biológiai eljárás során egy baktérium által termelt, fehérjetartalmú folyadékot juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyein a vízbe, a szer kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ártalmatlan minden más élőlényre. 2200 hektárnyi vízfelületet kezelnek a héten, összesen 1300 liter biológiai készítményt juttatnak ki. Ez a módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható, csak az utánpótlásuk csökkenthető a lárvák elpusztításával. A biológiai módszer alkalmazása elsőbbséget élvez minden olyan esetben, amikor ezt a helyszín és az időjárási viszonyok lehetővé teszik, azonban erre nincs mindig lehetőség. Egy esőzés után milliószámra keletkeznek pocsolyák olyan területeken, amelyek nem közelíthetőek meg.
Nem lehet kizárólag biológiai eljárással védekezni a szúnyogok ellen, mivel lehetetlen felkutatni és kezelni minden egyes pocsolyát, kerti vízzel teli hordót, vagy vödröt. A jövőben a biológiai védekezést kémiai permetezés is kiegészíti. A kémiai szúnyoggyérítés kezdetétől folyamatosan elérhető lesz a katasztrófavédelem honlapján, hogy melyik napon, melyik településen permeteznek.
A lakosság is sokat tehet azért, hogy csökkenjen a szúnyogok száma, és sikeres legyen a központi szúnyoggyérítés, mivel a szúnyogok élőhelyeinek jelentős része magántelkeken található. A ház körüli, vízzel teli vödrökben, esővíztározókban, hordókban, kaspókban ezerszámra fejlődhetnek szúnyogok. Öntsük ki, vagy fedjük le ezeket és máris sokat tettünk a szúnyogok ellen.
A ház körül javasolt teendőkről a Nemzeti Népegészségügyi Központ egy plakátot és egy tájékoztatót készített, amelyek az ANTSZ weboldalán érhetőek el, a szúnyogok elleni védekezés plakátja itt, a tájékoztató pedig itt érhető el.