Ahogy a portál írja, Vörös Jenőék a gödörházi falurészen, mélyen fekvő telken élnek, egy zsákutcában. Ahogy a családfő mondta: hétfőn este fél tízkor hallotta a permetező jármű hangját, ezért gyorsan szólt a tizenhét éves Martinának, hogy jöjjön ki, segítsen letakarni a kertben a paradicsomot. Ahogy kiértek a kertbe a gépek már megjelent, és a kerítéstől 4-5 méternyire ködszerű felhőt húzott maga után. A párás levegő miatt csak nagyon lassan oszlott fel a permetköd, és az asztmás lánynak légszomja lett. Miután bement a házba, még órákig úgy köhögött, hogy a mellkasa is belefájdult. A szokásos inhalátora nem használt, viszont az orvost nem hívtak hozzá.
A férfi felkereste az őriszentpéteri jegyzői hivatalt, itt megtudta, hogy a gyérítés egy bizonyos Deltasect Plus 1,2 ULV nevű szerrel történik, amely a kijuttatott csekély mennyiségben meleg vérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik. Az apa szerint viszont egyértelműen kémiai szerről van szó, amelyről utánanézve megállapította, hogy belélegezve nehéz légzést, fulladást okozhat.
A portál megkérdezte a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kommunikációs szolgálatát, az alkalmazott készítmény okozhat-e mégis bizonyos körülmények, egészségi állapot esetén tüneteket. Azt a választ kapták, hogy
a szer rendelkezik a közegészségügyi hatóság – a Nemzeti Népegészségügyi Központ – engedélyével. A szúnyoggyérítésre használt dózisban nem jelent emberre kockázatot, egyetlen hivatalos bejelentés sem érkezett ilyen hatásról. Amennyiben bármikor orvosi szakvéleménnyel alátámasztott bejelentés érkezik, azt az illetékes szakemberek azonnal kivizsgálják. De kiemelték azt is, hogy évente két-három alkalommal kapnak a szakemberek olyan kérést, hogy egy-egy ház környékét hagyják ki, mert ott súlyos légúti panaszokkal küzdő allergiás ember él. Ezekben az esetekben is inkább elővigyázatosságról lehet beszélni.
Címlapkép: Getty Images