A Gárdonyi Közlöny egy drónvideót tett közzé arról, hogyan is néz ki jelenleg a Velencei-tó délnyugati részén fekvő madárrezervátum területe. A felvételek megdöbbentő, ugyanis a nemzetközi jelentőségű vadvizek jegyzékében is szereplő területről szinte teljesen eltűnt a víz:
A Duna-Ipoly Nemzeti Park honlapja szerint a 420 hektáros rezervátum, amely 1958 óta védett, szerepel a „Nemzetközi jelentőségű vadvizek jegyzékében” is. Az öreg nádasokban rendszeresen fészkel a nagykócsag és a kanalasgém, a nagy tisztások jellegzetes lakója a búbosvöcsök, sekélyvizeknek pedig a kis vöcsök, és költ itt a nyári lúd, a barna rétihéja, valamint többféle nádi énekesmadár.
Azt is írják, hogy a területen ma is fellelhetők az eredeti lápi vegetáció maradványai, az úszólápok. A lápi növényzet különlegességét bizonyítja az Európa-szerte ritka hagymaburok nevű lápi orchidea-faj jelenléte. A magyar flóra egy másik nagyon ritka faja a tengermelléki káka ugyancsak itt fordul elő.
Az oldalon a rezervátumot érintő speciális védelmi feladatok között egyebek mellett arról írnak, hogy a természeti értékek fennmaradása érdekében a tó vízszintjének szabályozását a természetvédelmi szempontok figyelembe vételével kell végezni.
A múlt héten az idei nyári halpusztulás nyomán a Válaszonline írt a Velencei-tó vízszintszabályozásának problémáiról.
Címlapkép: Getty Images