Simontornyán Gárdonyi Róbert még 2020 őszén nagyszülei portáján figyelt fel egy vakondtúrásra, amelynek tetején ezüstpénzt talált. Érezte, hogy rejtélyes dologra bukkant, ezért megkérte Bencze Kornélt, a Simontornyai Várnap szervezőjét, a török kor, a 16. század ismerőjét, hogy nézze meg a különleges leletet.
Együtt kezdtünk ásni, és egy korsó végét kezdtük megtalálni. A korsó sérülése miatt ezüstpénzek kerültek a felszínre. Látva a lelet komolyságát, úgy döntöttünk, nem folytatjuk tovább az ásást, ezt inkább rábízzuk a szakemberekre. Megkerestük a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeumot, végül a régészeik fejezték be a 16. századi éremlelet feltárását.
- idézte fel a történteket a Teol-nak Bencze Kornél, hozzátéve, múlt év decemberében kaptak jutalmat Gárdonyi Róberttel. Ő úgy érezte, hogy ezzel megyei szinten is elismerték a munkáját.
Az éremlelet értékének becslését Tóth Csaba, a Magyar Nemzeti Múzeum numizmata szakértője végezte el.
A lelet becsült anyagi értéke: 12 millió 794 ezer forint.
Hogy előkerült egy ilyen értékes lelet, az olyannyira nem gyakori, hogy húszéves pályafutásom alatt nem történt még ilyen, valamint harminc éve nem került be a Wosinsky Mór Megyei Múzeumba éremlelet. Korábban, a szocializmus éveiben ez rendszeres volt, hiszen akkoriban nem volt olyan nagymértékű az illegális műkincs-kereskedelem
– tette hozzá K. Németh András középkoros és kora újkoros régész, aki azt is elmondta, hogy minden, ami a földben van az a magyar állam tulajdona. A talált leletek becsült értékének tíz százaléka, de legfeljebb kétmillió forint adható a megtalálóknak.
A simontornyai lelet márciusig van kiállítva Simontornyán, utána bekerül a múzeumunk numizmatikai gyűjteményébe.
Címlapkép: Getty Images