Rengetegen termesztenek ma már különböző zöldségeket, gyümölcsöket otthon a kertben, és bizony bárkivel megeshet, hogy alig, vagy egyáltalán nem hoznak termést az egyes növények. Nem kell kétségbeesni, rengeteg olyan filléres trükk létezik ugyanis, amivel könnyedén felturbózhatjuk a növényeinket. Most megmutatjuk, mire jó a banánhéj vagy a tejport a kertben, miért érdemes támasztékot tenni a növények mellé, és miért olyan fontos a talajtakaró használata. Ha ezekből a tippekből mindösze néhányat megfogadsz és kipróbálsz otthon a kertben, garantáltan bőséges lesz a termés - írja a balconygardenweb.com.
1. Válassz biológiailag lebomló cserepet
Ha te magad neveled a palántákat is, és a magokat biológiailag lebomló cserépbe ülteted, akkor a kiültetésnél nem kell majd azzal bajlódnod, hogy kihámozd a növényeket a cserépből. Így ugyanis azzal együtt teheted őket rögtön a földbe, megelőzve ezzel az esetleges gyökérkárosodást, ráadásul, ahogyan a cserép lebomlik a földben, hasznos tápanyagokkal tudja majd ellátni azt.
2. Gyorsítsd fel az érést banánhéjjal
Rengeteg utóérő zöldség létezik, ilyen például a paradicsom is. Nem kell tehát megvárnunk a szedéssel azt, hogy teljesen piros legyen a termés, sőt, egy trükkel fel is gyorsíthatjuk magát az érést. Tegyük bele egy papírzacskóba a még nem teljesen érett paradicsomokat, és rakjunk melléjük egy vagy két banánt. A banán, ahogy érik, etiléngázt bocsát ki, ami felgyorsítja az érés folyamatát, ráadásul mindezt vegyszermentesen tehetjük meg.
3. Ne dobd ki a tojáshéjat, vidd ki inkább a kertbe!
Ahelyett, hogy kidobnád a szemetesbe a tojáshéjat, használd fel inkább a kertben. Rendkívül gazdag kalciumban, valamint egyéb tápanyagokban, így a komposztba keverve, vagy a talajra szórva a növények köré nagyon jó hasznát vehetjük a veteményesben, illetve az egész kertben.
4. Használd fel a kávézaccot a kertben
Ezt a trükköt ma már rengeteg alkalmazzák, nem érdemes ugyanis kidobni a kávézaccot a kukába, hiszen a kertben nagy hasznát vehetjük. Keverjünk hozzá egy keveset a komposzthoz vagy a talajtakaróhoz és szórjuk a növények köré. Nemcsak plusz tápanyagokkal tudjuk így ellátni a zöldségeket, gyümölcsöket, de a kártevőket is távol tarthatjuk tőlük. Arra figyeljünk, hogy ne használjunk túl sok kávézaccot, mert a kémhatása miatt nem minden esetben hat kedvezően a talajra és a növényekre.
5. Csalogasd be a beporzókat
A méhek sokat segíthetnek a kertben a növények megporzásában, érdemes tehát odacsalogatni őket a kertbe. Áldozzuk be a veteményes egyik sarkát, és ültessünk vadvirágokat, illetve különböző virágos növényeket erre a részre, hozzunk létre egy kis méhlegelőt a beporzóknak.
6. Ne feledkezz meg a talajtakarásról!
A növények gondozása sokaknál kimerül annyiban, hogy műtrágyát használnak, öntöznek és irtják a kártevőket, a legtöbben azonban megfeledkeznek a talajtakarásról. A mulcsozás a legjobb módja annak, hogy a növények még egészségesebbek legyenek, használatával a talajban tudjuk tartani a nedvességet, megtudjuk védeni a földet a túlmelegedéstől, a gyökerek is sokkal nagyobb protekciót kapnak így, emellett a gyomok megjelenését is megakadályozhatjuk.
7. Ültess gyorsan növekedő zöldségeket a lassabban fejlődők közé
Érdemes a saláta mellé babot ültetni, a magasabb növény ugyanis kitűnő védelmet adhat az alacsonyabbnak, ráadásul így újabb fajjal bővíthetjük a szortimentet. Hasonlóképpen tegyünk retket a burgonya közé, mert előbbi nagyon gyorsan fejlődik, és így már a krumpli betakarítása előtt tehetünk friss zöldséget a tálra.
8. Használj tejport
A tejpor nagyon jó kalciumforrás, és kiválóan alkalmazható a lisztharmat és a különböző gombás és baktériumos betegségek ellen. A cserép méretétől függően szórjunk a talajra 1/4–1/2 csésze tejport, vagy hígítsuk fel vízzel 1:1 arányban és használjuk permetszerként a növényeken.
9. Ültess fokhagymát, metélőhagymát vagy krizantémot a növények közé
Érdemes a kertbe az egyes növények közé elvétve ültetni néhány fokhagymát, metélőhagymát vagy krizantémot. Egyes tanulmányok szerint ha a növények közé vetjük őket, akkor könnyebben távol tarthatjuk a levéltetveket, termékenyebbé tehetjük a talajt, és bőségesebb termést is generálhatunk így.
10. Karók a stabilabb növekedésért
A gyorsan növekedő, futó növények, zöldségek mellé érdemes támasztékot tenni, és inkább felfelé irányítani őket. Ráadásul így az erős szél, illetve a különböző extrém időjárási körülmények sem tudnak majd ártani nekik. Emellett, ha a lombozat és a termések nem érintkeznek a földdel, kisebb a valószínűsége annak, hogy a növény elkapjon valamilyen gombás fertőzést. Szinte bármit használhatunk támasztéknak a fakaról kezdve egészen a műanyagcsövekig, esetleg vékonyabb pálcákig, vagy bambuszkarókig.
Címlapkép: Getty Images