Itt a figyelmeztetés: cián van az ősz slágergyümölcsében, csak így lehet fogyasztani!

HelloVidék 2022. szeptember 27. 15:08

A gyümölcsök az egészséges táplálkozás fontos részét képezik. Tele vannak létfontosságú tápanyagokkal, vitaminokkal, amelyek szükségesek testünk egészséges működéséhez. Vannak olyan gyümölcsök, amiket mindenki szívesen fogyaszt, ilyen például a banán, a szőlő, az alma stb. És persze vannak olyanok is, amelyek nem olyan ismertek és kedveltek, csak kevesen fanyalodnak rájuk. Ilyen gyümölcs a birs is. Ugyan kevesen tudják, de rengeteg fontos vitamint tartalmaz és rendkívül jót tesz az egészségünknek is.

Az őszi piac egyik legizgalmasabb portékája ez a fanyar ízű gyümölcs: a birsalma. Girbegurba kinézetű, se nem körte, se nem alma, aminek másik fontos tulajdonsága, hogy a legtöbb gyümölccsel ellentétben nyersen nem is igazán fogyasztható. Emiatt aztán sokan félnek tőle, pedig gyorsan elkészül, nemcsak lekvárnak és pálinkának isteni, de fantasztikus ízeket és illatokat kölcsönöz a húsos és a vega ételeknek is.

Mit érdemes tudni a birsalma termesztésésről?

A birs ültetése előtt fontos dolog, hogy kezeljük a gyökereket. A növekedési erély növelésének érdekében vágjon vissza éles metszőollóval a gyökerekből 1-2 cm-t. A megfelelő nagyságú ültetőgödör kialakításánál a gyökerek fejlődésének érdekében érdemes kétszer olyan mélyre és szélesre ásni a gödröt, mint amekkora a vásárolt konténer.

A birsfát lehet ültetni önmagában, de sorfaként is remekül megállja a helyét. Alacsonyabb termetével és széthajló, feltűnő lombkoronájával esztétikusan illeszthető be a kert egészébe. A termőhelyre nem túl igényes, lényegében bárhol megterem, a meszes vagy nagyon száraz talajt nem kedveli. Ezen kívül a birs jól alkalmazkodik bármelyik talajtípushoz, de legjobban a mélyrétegű, jó víz- és levegőgazdálkodású talajokon termeszthető. Az ültetés előtt érdemes a talajt feljavítani speciális földkeverékkel, a gödör aljára pedig akkor is bátran helyezzünk szerves trágyát, ha jó minőségű a talaja, ugyanis ezek a trágyák hosszan, 2-3 éven át képesek a tápanyagok leadására, így pótolni tudják a talajban lévő tápanyagokat. A csemetét egyenesen tegyük a gödörbe úgy, hogy az oltási pont a földfelszín felett helyezkedjen el.

Mennyiért lehet beszerezni?

Ha nincs a kertedben egy jól termő birsalmafa, a piacon is beszeretheted, hiszen októberben kezdődik igazán a szezonja. De érdemes figyelni a Szedd magad akciókat a magyar vidéken. Persze nem csak a piacokon, de az áruházakban is megtaláljuk az ősz slágergyümölcsét. Azok viszont, akik vágynak a vidéki ízekre és szívesen vásárolnak magyar termelőktől, érdemes körbenézniük az interneten.

A Jófogáson például számos megyéből hirdetnek eladó birsalmát, melyenk ára 180-500 Ft/kg között mozog általában. De a falufood.hu oldalon már, szintén hazai termesztőktől, 900 Ft/kg áron vehetjük meg a birsalmát.

Hogyan tároljuk?

Az érett, többnyire sárga fedőszínű birs 6–9 héten keresztül tárolható anélkül, hogy megfonnyadna. A gyümölcsök általában a szedés után tíz nappal kezdenek illatozni. A birs illatát az alma és a körte átveszi, ezért tárolásuk külön történjen. A birs tárolhatósági ideje nemcsak a tárolási módtól függ, hanem alapvetően fajtatulajdonság.

A piacon októbertől kapható. Kemény, molyhos tapintású, világossárga külsejű birset válasszunk. A felszínen időnként tapasztalható száraz, barnás foltok nem befolyásolják a gyümölcs minőségét. Ne vegyük meg a fonnyadt, puha és a szinte teljesen barnásra színeződött héjú gyümölcsöt!

A birsalma felhasználása és gyógyhatása

Termése nyersen kellemesen édeskés, savanykás ízű. Finom almabor és pálinka is készíthető belőle. Kemény állaga miatt azonban több munkaráfordítást igényel a tisztítása, darabolása és a préselése is. Fogyasztható még megsütve is, de gyümölcslé, zselé, befőtt, kompót, leves, sajt és kandírozott gyümölcs is készíthető belőle.

Termése pektinben gazdag, ezért nyákoldó hatású és természetes pektinforrásnak is használják. A népi gyógyászat egész magvait köhögéscsillapítóként, enyhe hashajtóként alkalmazza. Kenőcsökben is találkozhatunk vele, égési sérülések, repedezett bőr és felfekvések kezelésére is használható, de a kozmetikában kenőcsalapanyag. Nyálka- és cserzőanyagokban gazdag leve a száj és a garat enyhébb gyulladásos megbetegedéseinek, mindezek mellett a bélproblémáknak is ellenszere.

A birsalma rengeteg értékes vitamint, ásványi anyagot, ásványi sót tartalmaz. Van benne A-, C- és E-vitamin, B1- és B2-vitamin, de még P-vitamin is, utóbbi a koleszterinszint szabályozásában játszik szerepet. Kalciumban, káliumban, vasban és foszforban gazdag. A gyümölcs almasavat és csersavat is tartalmaz.

Összehúzó tulajdonságának köszönhetően régóta alkalmazzák a gyomor és bélrendszer vérzéssel, és hasmenéssel járó betegségei esetén. A megfőzött birs és leve, illetve a megsütött termés legjobb étel a májbetegségeknél, és a hányinger ellenszere is. A belőle készült főzeteket legtöbbször köhögéskor, hörgőgyulladás esetében, a gyomor és a bél betegségeinél, és hasmenéskor ajálnják fogyasztani.

Címlapkép: Getty Images