A 2023-as évet egy nagyon különleges csillagászati eseménnyel indíthatjuk. Nevezetesen: ismét a Föld közelébe kerül a C/2022 E3 (ZTF) kódjelű üstökös. Az égitest 50 ezer évente kerüli meg a Napot, vagyis utoljára akkor járt a bolygónknál, amikor a neandervölgyi emberek éltek. A csillagászok számításai szerint már soha többé nem tér vissza, írja a hvg.hu.
Ahogy az Interesting Engineering is fogalmaz: az üstökösre a szó mindenféle értelmében véve utoljára van lehetőségünk az életben. De hogyan tudjuk ezt megtenni? Merre érdemes nézni?
Az üstökös január 12-én került a legközelebb a Naphoz. Emiatt megjelent a csóvája, a megnövekedett hőmérséklet miatt ugyanis a jég gázzá változott. A hajnali óráktól kezdve az északi égbolton, az Északi Korona csillagkép közelében kell, hogy lássuk.
Ehhez egy hobbi teleszkóp vagy egy távcső is elegendő, ám a NASA szerint január végén szabad szemmel is látható lesz majd,
feltéve persze, ha nem takarják felhők az égboltot. Hogy mennyire, azt egyelőre nem tudni, a szakemberek szerint ugyanis egy üstökös fényessége köztudottan kiszámíthatatlan.
Azok számára, akik valamiért nem tudják megnézni, a Virtual Telescope Project folyamatosan közvetíti, merre lehet látni az égitestet.
Január 26-án és 27-én a Kis Göncöl csillagképtől keletre lehet majd látni, február 1-jén pedig – amikor a legközelebb kerül a Földhöz – a Sarkcsillag közelében figyelhetjük majd meg.
Címlapkép: Getty Images