Már javában találkozhatunk a kertekben a sokak által nem kedvelt, csípős, szúrós zöld növénnyel, a csalánnal. Hivatalos nevén "nagy csalán" az egyik legismertebb gyom- és gyógynövény. Rengeteg módon felhasználható, sok betegségre lehet gyógyír, mégsem használjuk ki, hogy ingyen terem kertjeinkben. Hogy miként érdemes feldolgozni, mit készíthetünk belőle? Ennek jártunk most utána.
A csalánszőr hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaz, ezért fájdalmas és égető a csaláncsípés. Fontos gyógynövény, de számos hazai lepkefaj tápnövénye is. Régebben a növény friss hajtásával ütögették a reumásokat. Teáját évszázadok óta fogyasztják ízületi betegségek ellen. Erősítő, vizelethajtó, vértisztító, tejelválasztást serkentő teakeverékek alkotórésze. Gyökerének alkoholos kivonatát samponokba, tonikokba, egyéb hajápoló termékekbe teszik hajhullást csökkentő, hajerősítő hatása miatt.
A konyhában is használatos gyógynövény: leveleit főzelékként, zsenge hajtásait tavaszi levesekben és salátákban fogyasztják, sőt néha sörhöz is használják fűszerként. Gyökere és levelei vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatásúak. Leveleit gyakran alkalmazzák epe- és májbántalmakra is. Az egész növényből kisajtolt nedv kitűnő tavaszi tisztítókúrákhoz, az egész kiválasztó szervrendszert felpezsdíti.
A középkorban háborús időkben a kendert helyettesítették vele, belőle készítettek fonalat és szövetet. Levelének gyűjtési ideje március-április, gyökérzetét pedig ősszel vagy tavasszal szokás gyűjteni.
@greens_of_daisy #csalán #foryou #foryoupage #fy #nekedbe #foryouba ♬ She Share Story (for Vlog) - 山口夕依
Címlapkép: Getty Images